CPV: 45232420-2 - Lucrari de constructii de statii de epurare a apelor reziduale (Rev.2); 45231300-8 - Lucrari de constructii de conducte de apa si de canalizare a apelor reziduale la mare distanta (Rev.2); 45232152-2 - Lucrari de constructii de statii de pompare (Rev.2); 45232430-5 - Statii de tratare a apei (Rev.2); 71322000-1 - Servicii de proiectare tehnica pentru constructia de lucrari publice (Rev.2) Critici: R2
CONSILIUL NAȚIONAL DE
SOLUȚIONARE A
CONTESTAȚIILOR
C. N. S. C.
Str. Stavropoleos nr.6, Sectorul 3, București, România, CP 030084, CIF 20329980
Tel. +4 021 3104641
Fax. +4 021 3104642
Fax. +4 021 8900745
www.cnsc.ro
În conformitate cu prevederile art. 12 alin. (1) şi ale art. 27
alin. (1) din Legea nr. 101/2016 privind remediile şi căile de atac
în materie de atribuire a contractelor de achiziţie publică, a
contractelor sectoriale şi a contractelor de concesiune de lucrări şi
concesiune de servicii, precum şi pentru organizarea şi
funcţionarea Consiliului Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor,
Consiliul adoptă următoarea
DECIZIE
Nr. ...
Data: ...
Prin contestaţia nr. 18/247/7099/07.12.2018, înregistrată la Consiliul
Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor sub nr. 50948/10.12.2018, depusă
de către SC ... SRL, cu sediul în ..., având număr de înregistrare la Oficiul
Registrului Comerţului J... şi Cod Unic de Înregistrare....formulată
împotriva procedurii de licitaţie deschisă online privind atribuirea
contractului de lucrări având ca obiect „Reabilitare şi extindere Staţii de
epurare apa uzată în Oraşele Sinaia, Breaza – Staţii tratare apă potabilă în
oraşele Comarnic şi Sinaia, judeţul Prahova” - lot 2, organizată de către
SC ... SA, cu sediul în ..., în calitate de entitate contractantă, s-a solicitat:
- anularea adresei nr. 1904/UIP/26.11.2018 reprezentând comunicare
rezultat evaluare ofertă tehnică,
- anularea tuturor rapoartelor intermediare ale comisiei de evaluare a
ofertelor prin care a avut loc evaluarea propunerii tehnice SC ... SRL,
- reevaluarea propunerii tehnice din cadrul ofertei SC ... SRL cu
respectarea prevederilor legale în vigoare şi a prevederilor documentaţiei
de atribuire,
- anularea tuturor actelor subsecvente emise de către entitatea
contractantă după transmiterea adresei nr. 1904/UIP/26.11.2018 inclusiv
dar fără a se limita la rapoarte intermediare, raportul pocedurii de
atribuire, adresele de comunicare precum şi oricare ale acte subsecvente.
CONSILIUL NAŢIONAL DE SOLUŢIONARE A CONTESTAŢIILOR,
asupra cauzei de faţă, constată următoarele:
Prin contestaţia nr. 18/247/7099/07.12.2018, înregistrată la Consiliul
Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor sub nr. 50948/10.12.2018, SC ...
1
SRL, în calitate de operator economic participant la procedura de atribuire
în cauză, critică decizia entităţii contractante de a declara oferta sa ca
neconformă în baza prevederilor art. 228 alin. (5) din Legea nr. 99/2016 şi
art. 143 alin. (3) lit. a) din HG nr. 394/2016, decizie considerată a fi
netemeinică şi nelegală.
În susţinerea acţiunii sale, contestatoarea menţionează că a transmis
entităţii contractante o ofertă completă, cu respectarea cerinţelor
documentaţie de atribuire şi a standardelor aplicabile, indicate de entitatea
contractantă.
În documentaţia de atribuire, Secţiunea 5 - Specificaţii de Proces,
punctul 2 - CERINŢE GENERALE DE PROIECTARE (pagina 7), se
menţionează:
„Proiectarea lucrărilor aferente Staţiei de epurare se va face cu
respectarea prevederilor standardelor aplicabile europene, standardelor
elaborate de organisme tehnice recunoscute internaţional, manualelor de
referinţă etc. [...]
Vor fi admise doar calcule de proiectare bazate pe un standard de
proiectare recunoscut pe plan internaţional. Aceste standarde pot include,
dar nu se limitează la: Standardul SR EN 12255 din 2003, DWA ATV-A131
sau WEF/ASCE, normativul de proiectare NP133 - 2013. Pot fi admise
sisteme de calcul proprii ale ofertanţilor, dacă sunt bazate pe algoritmi
recunoscuţi internaţional, sunt dezvoltate şi verificate pe baze
experimentale şi au fost utilizate cu succes în concepţia unor lucrări de
epurare executate şi puse în funcţiune, de dimensiuni comparabile sau
mai mari decât staţia de epurare Sinaia".
Entitatea contractantă a transmis către S.C. ... S.R.L. o singură
solicitare de clarificări cu privire la propunerea tehnică, respectiv adresa
nr.1564/UIP/26.09.2018, adresa la care a răspuns prin adresa numărul
18/214/7099/Ara/Ara din data de 04.10.2018.
Urmare a transmiterii răspunsului sus-menţionat la solicitarea de
clarificări, entitatea contractantă a apreciat că propunerea tehnică
formulată de ... S.R.L. este neconformă.
Contestatoarea invocă faptul că adresa nr. 1904/UIP/26.11.2018
reprezentând comunicarea rezultatului evaluării ofertei tehnice, are un
conţinut lapidar, în condiţiile în care, atât propunerea tehnică transmisă de
... SRL, cât si răspunsul numărul 18/214/7099/Ara/Ara din data de
04.10.2018 la solicitarea de clarificare nr.1564/UIP/26.09.2018, au un
continut ridicat de complexitate de natură tehnică.
Practic, actul atacat nu îndeplineşte condiţiile de fond necesare
pentru legalitatea unui act administrativ. Actul atacat nu este motivat,
deşi conform art. 2 din Legea nr. 99/ 2016 privind achiziţiile sectoriale
prevede că asigurarea transparenţei, integrităţii procesului de achiziţie
publică şi a proporţionalităţii măsurilor reprezintă atât scopurile, cât şi
principiile care trebuie avute în vedere atunci când se întocmesc acte sau
operaţiuni administrative în procesul de achiziţie publică.
În acelaşi sens sunt prevederile art. 41 din Carta Drepturilor
Fundamentale ale Uniunii Europene ce consacră „dreptul la bună
administrare" - conform alineatelor 1 şi 2 din acest articol: „orice persoană
are dreptul de a beneficia, în ce priveşte problemele sale, de un tratament
2
imparţial, echitabil şi într-un termen rezonabil din partea instituţiilor,
organelor, oficiilor şi agenţiilor Uniunii şi acest drept include în principal:
(a) dreptul oricărei persoane de a fi ascultată înainte de luarea oricărei
măsuri individuale care ar putea să îi aducă atingere; (c) obligaţia
administraţiei de a-şi motiva deciziile".
Constituţia României prevede la art. 31 alin. (2) că: „Autorităţile
publice, potrivit competenţelor ce le revin, sunt obligate să asigure
informarea corectă a cetăţenilor asupra treburilor publice şi asupra
problemelor de interes personal".
În jurisprudenţa Înaltei Curţi s-a reiterat constant importanţa
motivării ca o condiţie esenţială de validitate a unui act administrativ:
- „(...) este cunoscut că puterea discreţionară conferită unei
autorităţi nu poate fi privită, într-un stat de drept, ca o putere absolută şi
fără limite, căci exercitarea dreptului de apreciere prin încălcarea
drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor prevăzute de
Constituţie sau de lege constituie exces de putere conform dispoziţiilor art.
2 lit. m) din Legea nr. 554/2004.
Aşadar, Înalta Curte reţine că orice decizie de natură a produce
efecte privind drepturile şi libertăţile fundamentale trebuie motivată nu
doar din perspectiva competenţei de a emite acel act administrativ, ci şi
din perspectiva posibilităţii persoanei şi a societăţii de a aprecia asupra
legalităţii şi temeiniciei măsurii, respectiv asupra respectării graniţelor
dintre puterea discreţionară şi arbitrariu. A accepta teza potrivit căreia
angajatorul nu trebuie să-şi motiveze deciziile, echivalează cu golirea de
conţinut a esenţei democraţiei, a statului de drept bazat pe principiul
legalităţii.
De altfel, şi în jurisprudenţa comunitară se reţine că motivarea
trebuie să fie adecvată actului emis şi trebuie să prezinte de o manieră
clară şi univocă algoritmul urmat de instituţia care a adoptat măsura
atacată, astfel încât să li se permită persoanelor vizate să stabilească
motivarea măsurilor şi, de asemenea, să permită curţilor comunitare
competenţa să efectueze revizuirea actului.
Astfel cum a decis Curtea Europeană de Justiţie, amploarea şi
detalierea motivării depind de natura actului adoptat, iar cerinţele pe care
trebuie să le îndeplinească motivarea depind de circumstanţele fiecărui
caz, o motivare insuficientă sau greşită este considerată a fi echivalentă
cu o lipsă a motivării actelor. Mai mult, insuficienţa motivării sau
nemotivarea atrag nulitatea sau nevalabilitatea actelor comunitare.
O detaliere a motivelor este necesară şi atunci când instituţia
emitentă dispune de o largă putere de apreciere, căci motivarea conferă
actului transparenţă, particularii putând verifica dacă actul este corect
fundamentat şi, în acelaşi timp, permite exercitarea de către Curte a
controlului jurisdicţional. Postura participativă a cetăţeanului este astfel
obligatoriu legată de principiile generale comunitare printre care şi cel al
transparenţei, or, cea mai importantă cale de a conferi viabilitate acestor
principii, inclusiv cel al justiţiei, este tocmai instituirea obligativităţii
motivării actelor autorităţilor publice" - Decizia nr. 1580/2008 dosar nr.
70703/42/2006 - ICCJ, Secţia de contencios administrativ si fiscal.
3
- "Înalta Curte reţine că, într-adevăr, un act administrativ este
motivat atunci când el enunţă motivele de fapt şi de drept pentru care
autorul său îl consideră justificat. Motivarea reprezintă o condiţie
generală, aplicabilă oricărui act administrativ.
Altfel spus, motivarea este o condiţie de legalitate externă a actului,
care face obiectul unei aprecieri in concreto, după natura acestuia şi
contextul adoptării sale. Obiectivul său este prezentarea într-un mod clar
şi neechivoc a raţionamentului instituţiei emitente a actului. Aşadar,
motivarea este o formalitate substanţială a cărei absenţă sau insuficienţă
antrenează invaliditatea actului.
Motivarea urmăreşte o dublă finalitate: îndeplineşte o funcţie de
transparenţă a procedurilor administrative în profitul cetăţenilor care vor
putea astfel să verifice dacă actul este sau nu întemeiat şi permite
autorităţii judiciare să exercite controlul de legalitate asupra acestui" -
Decizia nr. 3550 17.06.2011 - ICCJ, Secţia de contencios administrativ si
fiscal.
Conform prevederilor art. 228 din Legea nr. 99/2016, comunicarea
transmisă de entitatea contractantă trebuie să cuprindă: motivele concrete
care au stat la baza deciziei de respingere a solicitării de participare, însă
în actul atacat, entitatea contractantă se rezumă doar la a menţiona
câteva aspecte, pe care le consideră neconcludente/ eronate, fără a indica
şi produce argumente concrete în sensul celor afirmate.
Ţinând cont de jurisprudenţă I.C.C.J. enunţată mai sus,
contestatoarea apreciază că actul emis de entitatea contractantă nu
îndeplineşte cerinţele minime de motivare.
Cu privire la motivul 1 de neconformitate invocat de entitatea
contractantă în cuprinsul actului atacat, respectiv: „Urmare a desfăşurării
şedinţelor de verificare a propunerilor tehnice şi răspunsurilor la solicitările
de clarificări, în conformitate cu prevederile art. 72 alin. (3) din HG nr.
394/2016, cu modificările si completările ulterioare şi ale art. 227 alin. (2)
din Legea 99/2016, cu modificările si completările ulterioare, comisia de
evaluare vă comunică faptul că oferta dumneavoastră a fost respinsă în
temeiul dispoziţiilor art. 143 alin. (1) din HG nr. 394/2016, fiind declarată
neconformă în condiţiile art. 228 alin. (5) din Legea nr.99/2016 şi ale art.
143 alin. (3) lit. a) din HG nr. 394/2016 şi inacceptabilă potrivit
prevederilor art. 140 alin. (4) din HG nr. 394/2016, pentru următoarele
motive:
1. Nu aţi justificat, prin răspunsul publicat în SEAP în data de
04.10.2018, ora 12,18 (nr. 18/214/7099/Ara/Ara/04.10.2018), modul de
calcul în vederea stabilirii timpului de funcţionare al podului raclor pentru
deznisipator, al mixerului din staţia de recepţie nămol fose septice, al
pompelor de recirculare nămol şi al suflantelor astfel că nu este dovedită
funcţionarea staţiei de epurare în regim de 24 de ore. Considerând faptul
că podul raclor trebuie să funcţioneze 24h/zi, chiar dacă din calcul rezultă
o viteză de 2m/min, funcţionarea fiind continuă, puterea consumată este
cea din fişa tehnică pe o perioadă de 24 h. Având în vedere că în
documentaţia de atribuire s-a cerut un debit maxim de nămol fose septice
inclus în procesul tehnologic de 3-5% din debitul Quzamed considerăm că
răspunsul referitor la debitul de nămol fose septice pompat cu o pompă de
4
30mc/h şi stabilirea timpului de funcţionare pentru mixer de 1.5h este
neconcludent. Calculul transmis în clarificare este eronat”.
Astfel, în cadrul punctului 1 al actului atacat, sunt în discuţie patru
aspecte de neconformitate, respectiv:
1.1. Pod raclor şi pompe nisip - deznisipator separator de grăsimi:
Prin adresa numărul 18/214/7099/Ara/Ara, răspuns la adresa
entităţii contractante nr.1564/UIP/ 26.09.2018 - lot 2, transmisă în data
de 04.10.2018, ... a explicat, la punctul 1.11 motivul pentru care a fost
considerat timpul de funcţionare de 1 h/zi pentru podul raclor de la
deznisipator, şi anume:
"• Conform calculului de proces, punctul 4 Proiectare deznisipator,
sub-punctul 4.3 Calcul (pagina 648 din oferta tehnică), timpul de rulare al
podului raclor este de 0,7 h/zi. Timpul de funcţionare pentru calculul
consumului de energie a fost ales 1 h/zi."
De asemenea, în documentaţia de atribuire, Secţiunea 5 - Specificaţii
de Proces, punctul 3.3.3 Deznisipatoare - separatoare de grăsimi (pagina
15), se mentionează: "Deplasarea podului şi funcţionarea pompelor de
nisip şi racloarelor de grăsimi vor fi complet automatizate. Operatorul va
avea posibilitatea de a face modificări în special asupra temporizărilor
diverse pentru adaptarea funcţionarii automate la condiţiile de calitate a
apei uzate etc."
În conformitate cu specificaţiile documentaţiei de atribuire,
contestatoarea susţine că a prevăzut pentru podul raclor şi pompele de
nisip de la deznisipator şi separator de grăsimi un control automat cu
temporizator local, aşa cum este menţionat în Descrierea tehnologică a
Staţiei de epurare Sinaia, capitolul 4.5 Deznisipator separator de grăsimi,
sub-capitol 4.5.1 Descriere generală (conform pagina 71 din propunerea
tehnică ...).
În documentaţia de atribuire, Secţiunea 5 - Specificaţii de Proces,
punctul 2 CERINŢE GENERALE DE PROIECTARE (pagina 7), se
menţionează:
„Proiectarea lucrărilor aferente Staţiei de epurare se va face cu
respectarea prevederilor standardelor aplicabile europene, standardelor
elaborate de organisme tehnice recunoscute internaţional, manualelor de
referinţă etc.
[...]
Vor fi admise doar calcule de proiectare bazate pe un standard de
proiectare recunoscut pe plan internaţional. Aceste standarde pot include,
dar nu se limitează la: Standardul SR EN 12255 din 2003, DWA ATV-A131
sau WEF/ASCE, normativul de proiectare NP133 - 2013. Pot fi admise
sisteme de calcul proprii ale ofertanţilor, dacă sunt bazate pe algoritmi
recunoscuţi internaţional, sunt dezvoltate şi verificate pe baze
experimentale şi au fost utilizate cu succes în concepţia unor lucrări de
epurare executate şi puse în funcţiune, de dimensiuni comparabile sau
mai mari decât staţia de epurare Sinaia."
Luând în considerare cele menţionate în paragraful anterior, ... a
ţinut cont, la selectarea timpului de operare pentru podul raclor şi
pompele de nisip, inclusiv de prevederile manualului ATV „Mechanische
Abwasserreinigung" (traducere: Tratarea mecanică a apelor uzate)
5
capitolul 3.3.4. Hinweise fur Ausrustung (traducere: Instruncțiuni pentru
echipamente), sub-capitolul 3.3.4.1 Raumung des Sandfangguts
(traducere: Curăţare deznisipator separator de grăsimi), la pagina 112,
unde se menţionează:
3.3.4 Hinweise fur Ausrustung und Betrieb
3.3.4.1 Raumung des Sandfangguts
Die Raumung. Forderung, Klassierung und Entwasscrung des
Sandfangguts erfolgt auch bei kleineren Anlagen durch maschinelle Sy
steme Diese konnen haufig auch iiber einstell- bare Zeitschaltsysteme in
Betrieb genommen werden. Bei maschineller Răumung ist zudem.
Traducere:
„Evacuarea, transportul, clasificarea şi deshidratarea nisipului este
realizată de echipamente mecanice pentru staţiile mici. Aceste
echipamente sunt operate deseori prin sisteme de comutare temporală
reglabile."
Astfel, conform manualului ATV „Mechanische Abwasserreinigung"
(traducere: Tratarea mecanică a apelor uzate), operarea discontinuă este
un mod de operare uzual pentru podul raclor şi pentru echipamentele
auxiliare (aferente evacuării, transportului, clasificării şi deshidratării
nisipului).
De asemenea, din experienţa ..., acest mod de operare este utilizat
cu succes în multe staţii de epurare cu capacităţi chiar mai mari decât
staţia de epurare Sinaia, a se vedea documentele privind experienţa
similară depuse în ofertă "Reabilitarea SEAU Moineşti Nord, construcţie
SEAU Moineşti Sud şi construcţie SEAU Buhuşi", autoritate contractantă
- ... S.A.
Mai mult decât atât, operarea continuă a podului raclor şi a pompelor
de nisip conduce la un consum mai mare de energie cu o eficienţă scăzută
a tratamentului.
Spre exemplu:
- pompele de nisip vor pompa mai multă apă decât nisip, nisipul neavând
timp suficient să se depună la baza deznisipatorului;
- grăsimile nu vor avea timp suficient pentru a se colecta pe suprafaţa
apei şi lamelele de grăsime vor elimina o cantitate mică de grăsime.
Având în vedere toate cele menţionate mai sus, la calculul timpului
de operare al podului raclor şi al pompelor de nisip, ... a ţinut cont atât de
parametrii de calitate ai apei la intrarea în staţia de epurare conform
documentaţiei de atribuire pag. 9/51 din Secţiunea 5 - Specificaţii de
Proces, punctul 3 DATE DE PROIECTARE SI PROCES SI CERINŢE PENTRU
ECHIPAMENTE - STAȚIA DE EPURARE SINAIA, SUBPUNCTUL 3.1 - DATE
PRIVIND DEBITUL ȘI ÎNCĂRCĂRILE - TABELUL 3-2, cât şi de manualul ATV
„Mechanische Abwasserreinigung" (Tratarea mecanică a apelor uzate).
Timpul de funcţionare pentru podul raclor şi al pompelor de nisip a
fost calculat de .... astfel încât să asigure funcţionarea staţiei de epurare
pentru 24 de ore pe zi asigurând un consum optim de energie electrică.
1.2. Mixer din staţia de recepţie nămol din fose septice:
În clarificarea nr. 1065/UIP/291 din data de 21.02.2018 se
menţionează:
6
3. În adresa de clarificări nr. 698/UIP/201, la întrebarea nr. 17 din
răspunsul oferit rezultă că volumul zilnic de nămol septic influent în staţia
de epurare este de 24,0 m3/zi (6,0 m3/vidanja x 4 vidanje/zi).
În adresa de clarificări nr. 606/UIP/152, la întrebarea nr. 17, din
răspunsul oferit rezultă că volumul zilnic de nămol septic influent în staţia
de epurare este de 25,0 m3/zi.
Vă rugăm să confirmaţi că volumul zilnic de nămol septic influent în
staţia de epurare este de 24,0 m3/zi.
Răspunsul 3: Volumul zilnic de nămol septic care va fi descărcat în
cadrul staţiei de epurare Sinaia este de maxim 25,0 mc.
Prin adresa numărul 18/214/7099/Ara/Ara, răspuns la adresa nr.
1564/UIP/26.09.2018 - lot 2, transmisă în data de 04.10.2018, ....a
explicat, la punctul 1.11 (pagina 3 din 12), motivul pentru care a fost
considerat timpul de funcţionare de 1,5 h/zi pentru mixerul din staţia de
recepţie nămol din fose septice, şi anume:
„• Cantitatea totală de nămol septic care va fi descărcată în cadrul
staţiei de epurare va fi de maxim 25 m3 pe zi conform clarificărilor la
documentaţia de atribuire publicate în SEAP. Capacitatea pompelor
prevăzute pentru extragerea nămolului septic este de 30 m3/h. Conform
celor menţionate anterior, timpul necesar de funcţionare a mixerului este
de 0,83 h/zi, timpul de funcţionare a mixerului ales este de 1,5 h/zi."
Următorul calcul a stat la baza alegerii timpului de funcţionare:
25 (m3/zi) / 30 (m3/oră) = 0,83 (h/zi) (aproximativ 50 de minute pe
zi)
Unde:
- 25 (m3/zi) reprezintă cantiatea zilnică maximă de nămol septic primit în
staţia de epurare
- 30 (m3/oră) reprezintă capacitatea pompelor pentru introducerea
nămolului septic în procesul de epurare
- 0,83 (h/zi) reprezintă timpul necesar golirii bazinului de stocare nămol
septic.
De asemenea, în documentaţia de atribuire, Secţiunea 5 - Specificaţii
de Proces, capitolul 3.3 Epurare mecanică, sub-capitolul 3.3.6 Camera de
recepţie pentru nămolul provenit din fose septice, de la pagina 20, se
menţionează:
„Debitul de admisie în staţia de epurare va fi de cca. 3-5% din
debitul mediu pentru a nu induce şocuri de încărcare în procesul de
epurare."
Ţinând cont de faptul că mixerul funcţionează doar pe perioada în
care bazinul de retenţie a nămolului provenit din fose septice conţine
nămol septic, timpul de funcţionare al mixerului de 1,5 h/zi este acoperitor
şi pentru cazul defavorabil în care cantitatea zilnică de nămol septic (25
m3) nu poate să fie descărcată în staţia de epurare în aproximativ 50 de
minute (0,83 h/zi conform calculului de mai sus) şi este necesară o
perioadă mai mare de descărcare a nămolului septic în staţia de epurare
pentru a nu introduce şocuri de încărcare în procesul de epurare.
Pe de altă parte, în clarificarea entităţii contractante nr.
2041/UIP/548 din 23.03.2018, se menţionează:
7
1.
Vă rugăm respectuos să reveniţi asupra răspunsului de clarif.
nr. 1951/UIP/540 adresat ofertanţilor, azi 22.03.18, cu numai 2 zile
lucrătoare înainte de depunerea ofertelor, întrucât acesta este
contradictoriu cu prevederile C.S (care nu prevede întroducerea în calculul
costurilor de operare a consumului energetic aferent echipamentelor
nămolului septic) precum şi cu răspunsul dvs. de clarif. nr. 480/UIP/118/
29.01 18 - întreb nr. 10), pe baza cărora ofertanţii şi-au elaborat deja
ofertele.
Răspuns 1: Revenim asupra răspunsului din adresa nr
1951/UIP/540, publicată în SEAP în data de 22.03.2018 şi corectăm
eroarea materială, în sensul modificării acestuia astfel: „Consumul de
energie al instalaţiei de recepţie nămol provenit din fosele septice nu este
inclus în costurile anuale de operare garantate ale Lucrărilor, aşa cum
reiese din Capitolul 4, Secţiunea 4.3.1a - Liste garanţii apă uzată, Tabelul
4-1: Costurile de operare şi consumabilele garantate". Rămâne valabil
Răspunsul 10 din adresa nr. 480/UIP/118, publicată în SEAP în data de
29.01.2018.
Având în vedere argumentele menţionate mai sus, inclusiv
clarificarea nr. 2041/UIP/548 din 23.03.2018, prin care entitatea
contractantă confirmă că nu se va lua în considerare consumul de energie
aferent instalaţiei de recepţie nămol provenit de la fosele septice, timpul
de funcţionare al mixerului din instalaţia de recepţie nămol provenit de la
fosele septice nu are niciun impact în calculul costurilor de operare şi nici
în propunerea tehnică.
1.3. Pompe recirculare nămol:
Puterea consumată calculată depinde de datele producătorului
pompelor (eficiența pompei, eficiența motorului) şi datele de proces
(debit, procent de recirculare nămol). Pompele de recirculare nămol sunt
controlate prin intermediul convertizoarelor de frecvență (a se vedea
Planşa PID Tratare biologica, Debit efluent pagina 20 din propunerea
tehnica ...) şi sunt capabile să adapteze debitul de nămol recirculat, în
raport cu debitul de apă uzată la intrarea în staţia de epurare.
Puterea absorbită de 5,1 kW, menţionată în lista T45 (pagina 738 din
propunerea tehnică ....) corespunde capacităţii maxime a pompei de
recirculare nămol aferentă unui procent de recirculare al nămolului de
150% şi o înălţime de pompare de 2,7 m.
Conform standardului ATV-DVWK A131, Capitolul 6.1 Limitele
utilizării şi constituţia efluentului, procentul maxim de recirculare a
nămolului este de 75%. Debitul normal zilnic este mai mic decât
capacităţile maxime ale pompelor, implicit şi puterea absorbită este mai
mică.
Debitul calculat de nămol recirculat pentru vreme uscată este:
Qzi med X RV (ales) = 6.680 x 0,85 = 5.678 m3/zi
Unde:
Qzi med reprezintă debitul uzat zilnic mediu
RV (ales) reprezintă procentul de recirculare a nămolului ales pentru
calculul costurilor de operare.
Înălţimea de pompare necesară pentru pompele de recirculare nămol
este de maxim 1,68 m, conform calculului hidraulic (a se vedea pagina
8
637 din oferta tehnica, punctul 4.3 Staţie pompare nămol recirculat).
Pentru calculul costurilor de operare a fost considerată o înălţime de
pompare superioară de 1,8 m.
Prin adresa numărul 18/214/7099/Ara/Ara, răspuns la adresa
nr.1564/UIP/26.09.2018 - Lot 2, transmisă în data de 04.10.2018, ... a
explicat, la punctul 1.11, motivul pentru care a fost considerat timpul de
funcţionare de 3,39 h/zi pentru pompele de recirculare nămol.
Ţinând cont de debitul de nămol recirculat (5.678 m3/zi) şi de
înălţimea de pompare, puterea absorbită (consumată) calculată este:
2,1623 Kw.
Puterea zilnică consumată este de:
2,1623 kWx 24 = 51,89 kW
În concluzie, o singură pompă poate pompa întregul debit mediu de
nămol recirculat în 24 de ore.
În lista T63 Lista privind Puterea Electrică şi consumul de energie
electrică (paginile 757-763 din propunerea tehnică ...) sunt menţionate 3
pompe de nămol recirculat cu o putere consumată de 5,1 kW (putere
consumată este pentru capacitatea maximă a pompelor).
Datorită utilizării celor 3 pompe cu o putere consumată mai mare
(implicit pentru debit şi înălţime de pompare mai mari decât
dimensionarea conform standardului ATV-DVWK A131), a rezultat un timp
de operare de 3,39 h/zi.
Având în vedere cele menţionate mai sus, ... demonstrează că
pompele de recirculare funcţionează în modul de operare de 24 de ore.
1.4. Suflante:
Prin adresa numărul 18/214/7099/Ara/Ara, răspuns la adresa nr.
1564/UIP/26.09.2018 - lot 2, transmisă în data de 04.10.2018, ... a
explicat, la punctul 1.11, timpul necesar de funcţionare al suflantelor.
Având în vedere că numărul de suflante în funcţionare este 2,
suflantele funcţionează în modul de operare de 24 de ore astfel suflanta 1
va funcţiona pentru 15,02 h/zi, iar suflanta 2 va funcţiona pentru alte
15,02 h/zi (astfel cum rezultă din graficul de mai jos). O altă opţiune este
funcţionarea unei suflante pentru 24 de ore, iar a două suflantă să
funcţioneze 6,04 h/zi. Puterea consumată a suflantelor depinde de
încărcările şi debitele la intrarea în staţia de epurare.
Suflantele sunt controlate prin intermediul convertizoarelor de
frecvenţă (a se vedea Planşa PID Tratare biologica, Debit efluent pagina
20 din propunerea tehnică ...).
Transferul de oxigen este obligatoriu să se adapteze la încărcările de
la intrarea în staţia de epurare, funcţionarea suflantelor 24 de ore la o
capacitate maximă va conduce la transferarea unei cantităţi prea mari de
oxigen în apele uzate, iar procesul de denitrificare nu va funcţiona
suficient.
Având în vedere cele precizate anterior, contestatoarea conchide că
toate justificările necesare au fost oferite în propunerea tehnică şi prin
adresa nr. 18/214/7099/Ara/Ara, răspuns la adresa nr. 1564/UIP/
26.09.2018 - Lot 2, transmisă în data de 04.10.2018.
Calculele efectuate de ... au fost corecte, iar afirmaţiile entităţii
contractante prin care consideră răspunsul .... la solicitarea de clarificare,
9
ca fiind nejustificat şi neconcludent sunt nefondate din punct de vedere
tehnic.
Cu privire la motivul 2 de neconformitate respectiv: Răspunsul
publicat în SEAP în data de 04.10.2018, ora 12,18 (nr.
18/214/7099/Ara/Ara/ 04.10.2018) cu privire la valorile parametrilor la
evacuare din coloana 6 - Efluent decantor secundar este neconcludent,
întrucât balanţa maselor reprezintă schematic rezultatul calculelor
realizate pentru determinarea parametrilor de calitate aferenţi fiecărei
obiect sau trepte de epurare evidentiate în cadrul ofertei. Parametrii
rezultaţi din calcule trebuie să fie aceiaşi şi să se regasească în toate
documentele ofertei: garanţii, calcule de proces şi hidraulice, costuri de
operare, balanţa masică etc., contestatoarea menţionează că potrivit
standardului de proiectare ATV-DVWK A131 şi a valorilor limită ale
efluentului, nu este posibil ca toate datele să fie identice în toate
documentele.
În acest sens, contestatoarea prezintă două exemple prin care
argumentează, contrar celor reţinute de entitatea contractantă în actul
atacat, de ce nu toate datele pot fi identice în toate documentele ofertei:
• Concentraţia de azot la ieşirea din staţia de epurare:
Concentraţia de Azot total la ieşirea din staţia de epurare este de 15
mg/l.
Ofertantul trebuie să garanteze această cerinţă şi a efectuat calculul
de proces care să asigure o capacitate suficientă a instalaţiei. ... consideră
în calculul de proces o concentraţie totală de Azot la ieşirea din staţia de
epurare de 8 mg /l (astfel cum este menţionat în balanţa maselor, pagina
671 din propunerea tehnică ...) pentru a asigura îndeplinirea cerinţelor din
documentaţia de atribuire, Secţiunea 5 - Specificaţii de Proces, capitolul
3.2 Calitatea Efluentului - Tabel 3- 3 şi Secţiunea 3 Propunerea
Contractorului - Liste de garanţii - punctul 2.2 Calitatea Efluentului final
Tabelul 2-1 si 2-2.
• Suspensiile solide (MTS) la ieşirea din staţia de epurare:
Concentraţia de suspensii solide conform documentaţiei de atribuire
este de 35 mg/l. Conform standardului de proiectare ATV-DVWK A131,
Capitolul 6.5 încărcarea pe suprafaţă şi cea volumică cu nămol,
proiectarea decantoarelor secundare se face considerând o concentraţie de
suspensii solide la ieşire de 20 mg SS/l în condiţii de debit maxim. În
timpul debitului mediu, concentraţia de suspensii solide la ieşirea din
decantoarele secundare (ieşirea din staţia de epurare) va fi mai mică de
20 mg SS/l. Cu toate acestea, concentraţia de suspensii solide garantată
la ieşirea din staţia de epurare este de 35 mg /l.
Staţiile de epurare a apelor uzate sunt sisteme complexe.
Condiţiile de intrare în staţia de epurare sunt în continuă schimbare
şi sunt legate de încărcări, de sarcina hidraulică şi de temperatură.
Deci, pentru asigurarea parametrilor de calitate ai apei epurate este
nevoie de factori de siguranţă în dimensionare/ proiectare.
Valorile parametrilor la evacuarea apelor din decantorul secundar
menţionaţi în balanţa maselor (coloana 6 Efluent decantor secundar) au
fost impuse mai mici şi din motive de siguranţă în ceea ce priveşte
10
dimensionarea staţiei de epurare, astfel garantând parametrii efluenţi
solicitaţi prin documentaţia de atribuire.
Astfel cum s-a menţionat şi în adresa numărul 18/214/7099/Ara/Ara,
răspuns la adresa nr.1564/UIP/26.09.2018 - Lot 2, transmisă în data de
04.10.2018, punctul 7, ... a confirmat garantarea parametrilor solicitaţi de
entitatea contractantă prin documentaţia de atribuire şi menţionaţi în
propunerea tehnică ....
În altă ordine de idei, contestatoarea precizează că entitatea
contractantă, dacă considera că anumite aspecte din propunerea tehnică
nu ar fi fost clarificate în mod complet prin răspunsul furnizat de ..., în
conformitate cu jurisprudenţa CJUE T-211102, cauza Tideland Signal
Limited vs Comisia Europeană şi în virtutea principiului bunei administrări,
entitatea contractantă avea obligaţia de a uza de dreptul său de a solicita
clarificări în situaţia în care obţinerea acestor clarificări este posibilă şi
necesară pentru evaluare ofertei, în detrimentul respingerii ofertei ....
Jurisprudenţa CJUE a stabilit că unei entităţi contractante îi incumbă
obligaţia de a solicita completarea/clarificarea unei oferte cu privire la
aspecte neclare sau minore.
Astfel, Tribunalul de Primă Instanţă de la Luxemburg, a stabilit în
hotărârea sa din 10 decembrie 2009, cauza T- 195/08, Antwerpse
Bouwwerken NV împotriva Comisiei Europene, la pct. 56 şi 57 că „este
contrar principiului bunei administrări ca această ofertă să fie respinsă de
comisie fără ca aceasta să îşi exercite posibilitatea de a solicita precizări (a
se vedea în acest sens Hotărârea Tribunalului din 27 septembrie 2002,
Tideland Signal/Comisia, T-211/02, Rec., p.H- 3781, punctele 37 şi 38).
Mai mult, principiul proporţionalităţii impune ca actele instituţiilor să
nu depăşească limitele a ceea ce este adecvat şi necesar în scopul
realizării obiectivelor urmărite, înţelegându-se că, în cazul în care este
posibilă o alegere între mai multe măsuri adecvate, trebuie să se recurgă
la cea mai puţin constrângătoare, iar inconvenientele cauzate nu trebuie
să fie disproporţionate în raport cu scopurile urmărite (Hotărârea Curţii din
5 mai 1998, National Farmers' Union şi alţii, C-157/96, pct. 60).
Acest principiu impune entităţilor contractante, ca, atunci când
aceasta se confruntă cu o ofertă ambiguă, iar o cerere de precizări cu
privire la conţinutul ofertei menţionate ar putea asigura securitatea
juridică în acelaşi mod precum respingerea imediată a ofertei în cauză, să
solicite precizări candidatului vizat, mai degrabă, decât să opteze pentru
respingerea pură şi simplă a ofertei acestuia (a se vedea în acest sens
Hotărârea Tideland Signal/Comisia, pct. 56 de mai sus, pct. 43)".
Având în vedere cele precizate anterior, contestatoarea apreciază că
propunerea sa tehnică este conformă, motivele invocate de entitatea
contractantă în actul atacat sunt nefondate şi totodată neargumentate din
punct de vedere tehnic. Entitatea contractantă nu argumentează în mod
concret de ce a considerat că anumite calcule prezentate de ... ar fi
eronate şi/ sau neconcludente.
Astfel, prin modalitatea în care a fost evaluată propunerea tehnică
a ... comisia de evaluare a încălcat dispoziţiile art. 133 din HG nr. 394/
2016.
11
Or, aşa cum a fost stabilit şi pe cale jurisprudenţială,
proporţionalitatea în astfel de situaţii reprezintă un criteriu important în
evaluarea legalităţii actelor autorităţilor / entităţilor contractante:
Decizie nr. 303 din 26 februarie 2016, Curtea de Apel Alba-lulia:
„Curtea îmbrăţişează opinia jurisprudenţială potrivit căreia nu este
legală, şi nici oportună respingerea unei oferte pentru deficienţe minore
fiind necesar a se păstra un just echilibru între deficienţele constatate şi
măsura aplicată de autoritatea contractantă. Excluderea din procedură ca
măsură sancţionatorie aplicată pentru deficienţe minore încalcă principiul
proporţionalităţii, criteriu care este de cele mai multe ori decisiv în
evaluarea legalităţii acţiunilor instituţiilor statului".
Prin adresa nr. 7494/UIP/1997/13.12.218, înregistrată la Consiliu
sub nr. 51825/14.12.2018, SC ... formulează punct de vedere la
contestaţia depusă de către SC ...SRL prin care solicită admiterea
excepţiei lipsei de interes şi de obiect şi anularea capătului 4 al
contestaţiei, precum şi respingerea contestaţiei ca nefondată.
Entitatea contractantă menţionează că întrucât nu există raportul
procedurii de atribuire ca act subsecvent, cererea de anulare a acestuia
trebuie respinsă ca lipsită de obiect. În măsura în care nu priveşte oferta
contestatoarei şi nu constituie o măsură care să-i afecteze definitiv
interesele, trebuie respinsă ca lipsită de interes cererea de anulare a
tuturor actelor subsecvente emise de entitatea contractantă după
transmiterea adresei nr. 1904/UIP/26.11.2018, inclusiv dar fără a se
limita la: rapoarte intermediare, adresele de comunicare, precum şi
oricare alte acte subsecvente.
De asemenea, entitatea contractantă menţionează că la pct. IV.4.1.
Modul de prezentare a propunerii tehnice din fişa de date a achiziţiei s-a
cerut să se prezinte "informaţiile necesare pentru elaborarea propunerii
tehnice astfel încât aceasta să permită identificarea cu uşurinţă a
corespondenţei cu specificaţiile tehnice din caietul de sarcini. (...)
Propunerea tehnică va conţine cel puţin informaţiile de mai jos şi cele
solicitate în Cap. 6 - caiet de sarcini - cerinţe privind întocmirea ofertei,
Secţiunea - Cerinţe privind întocmirea ofertei tehnice".
Cu privire la modul de calcul al stabilirii timpilor de funcţionare şi
consumurilor în caietul de sarcini, Cap. 6 Cerinţe privind întocmirea ofertei
tehnice Lot 2, Formularul 14 - Liste informaţii tehnice-Apa Uzată s-a
solicitat completarea „Listelor de Informaţii tehnice" IM - Tn/, D1/ - Dn/
din caietul de sarcini, Cap. 4 - Liste, Secţiunea 3 - propunerea
contractorului, 4.3.2b lista apă uzată.
Între aceste Liste se numără Lista T 63 / Lista privind Puterea
Electrică şi consumul de energie electrică în care se solicită completarea,
în format tabelar, a informaţiilor privind numărul de unităţi în funcţiune,
numărul de unităţi rezervă, putere instalată, putere absorbită, ore de
funcţionare zilnică, ore de funcţionare pe an, consum de energie zilnic şi
consum de energie anual pentru următoarele Obiecte/Echipamente ce
trebuiau prezentate în Listele de informaţii tehnice precedente:
Obiect/Echipament
Lista
Gratar rar curatare mecanica
T2/
Gratar des curatare mecanica
T3/
12
Echipament transport reţineri de la gratare rare
T5/
Echipament transport reţineri de la gratare dese
T6/
Echipament spalare si compactare reţineri de la gratare
T7/
Echipament pentru ventilatii
T8/
Echipament dezodorizarea aerului viciat
T9/
Instalatie de ridicat gratar rar
T10/
Instalatie de ridicat gratar des
T11/
Alt echipament
T11/1-n
Pod raclor pentru desnisipator
T16/
Pompe de extragere nisip
T18/
Pompe de transfer nisip la unitatea de spalare
T19/
Instalatie spalare si clasare nisip
T20/
Conveiere/Transportoare nisip
T21/
Suflanta de aer deznisipator
T23/
Alt echipament
T23/1-n
Pompe apa uzata
T25/
Echipament pentru ventilatii
T26/
Instalatie de ridicat pompe
T27/
Alt echipament
T27/1-n
Echipament de recepţie pentru nămolul provenit din
fosele septice
T28/
Pompe de extragere nămol
T29/
Mixer submersibil
T30/
Echipament pentru ventilatii
T31/
Echipament dezodorizarea aerului viciat
T32/
Alt echipament
T32/1-n
Mixer submersibil Camera de distributie bazine biologice
T35/
Alt echipament
T35/1-n
Mixer submersibil
T36/
Instalatie de ridicat echipamente
T38/
Alt echipament
T38/1-n
Suflante bazine biologice
T39/
Instalatie de ridicat echipamente
T40/
Echipament pentru ventilatii
T41/
Alt echipament
T41/1-n
Pod raclor
T43/
Vana reglabila
T44/
Alt echipament
T44/1-n
Pompe recirculare nămol
T45/
Pompe nămol in exces
T46/
Instalatie de ridicat echipamente
T47/
Alt echipament
T47/1-n
Echipament de dozare reactiv chimic pentru eliminarea
fosforului
T48/
Alt echipament
T48/1-n
Pompe apa tehnologica
T49/
Alt echipament
T49/1-n
13
Pompe spuma
T50/
Alt echipament
T50/1-n
Pod raclor Ingrosator mecanic de nămol
T51/
Alt echipament
T51/1-n
Echipament de deshidratare nămol- Filtru presa cu
camere
T52/
Instalatie de preparare soluţie de polielectrolit
deshidratare
T53/
Pompe de nămol in exces alimentare inst. deshidratare
T54/
Pompe de polielectrolit pentru deshidratare
T55/
Echipament transport reţineri de la deshidratare
T56/
Echipament ridicare echipamente
T57/
Echipament pentru ventilatii
T58/
Echipament dezodorizarea aerului viciat
T59/
Alt echipament
T59/1-n
Pompe supernatant
T61/
Mixer bazin tampon
T62/
Alt echipament
T62/1-n
Cu privire la valorile parametrilor de evacuare în caietul de sarcini,
Cap. 6 Cerinţe privind întocmirea ofertei tehnice Lot 2, Anexa 6 - Balanţa
maselor si Parametri de proiectare relevanţi, s-au solicitat următoarele:
Ofertantul trebuie să prezinte o balanţă a maselor pentru încărcarea
proiectată pentru întreaga staţie, precum şi toţi Parametrii de proiectare
relevanţi. Aceste documente trebuie furnizate pentru încărcarea de
proiectare şi cerinţele privind efluentul definite în Capitolele 3.1/3.2 din
acest document, conform CAPITOL 2 - CAIET DE SARCINI - SPECIFICAŢII
TEHNICE SECŢIUNEA 5 - SPECIFICAŢII DE PROCES 2.5.1. SPECIFICAŢII
DE PROCES - PROCES TEHNOLOGIC APĂ UZATĂ, LOT 2 - CONSTRUIREA
STAŢIEI DE EPURARE APĂ UZATĂ ÎN ORAŞUL SINAIA, JUDEŢUL PRAHOVA.
Expertul tehnic cooptat a întocmit, la data de 24.09.2018, raportul
de evaluare tehnică a ofertei contestatoarei, prin care a recomandat
solicitarea de clarificări, iar comisia de evaluare a stabilit în procesul verbal
nr. 1562/UIP/25.09.2018 al şedinţei de evaluare a propunerilor tehnice -
LOT 2 că va întocmi solicitările de clarificări identificate pe durata
procesului de evaluare şi la va trimite ofertanţilor.
În acest sens, prin adresa nr. 1564/UIP/26.09.2018 s-au solicitat
clarificări contestatoarei, fiind relevante cele:
- de la pct. 1 pentru Lista T 63: să explicaţi modul de calcul, în vederea
stabilirii timpului de funcţionare al podului raclor pentru deznisipator la 1
oră; să explicaţi modul de calcul în vederea stabilirii timpului de
funcţionare al mixerului din staţia de recepţie nămol fose septice de 1,5
ore (rolul mixerului este de a împiedica realizarea de sedimentari şi de a
omogeniza nămolul recepţionat de la fosele septice - timpul de funcţionare
de 1,5 ore este foarte mic); să explicaţi modul de calcul în vederea
stabilirii timpului de funcţionare al mixerului din bazinul biologic la 12 ore;
să explicaţi modul de calcul în vederea stabilirii timpului de funcţionare al
pompelor de recirculare nămol la 3,39 ore; să explicaţi modul de calcul în
vederea stabilirii timpului de funcţionare a suflantelor la 15 ore; să
specificaţi modul de stabilire al timpilor de funcţionare pentru
14
echipamentele interconectate din procesul de deshidratare nămol, având
în vedere ca în Lista T63 timpul de funcţionare al unităţilor de
deshidratare este de 7,6 ore, al unităţii de preparare polielectrolit de 7,6
ore, iar al pompelor de alimentare cu nămol al unităţii de deshidratare de
2,68 ore, al pompelor de polielectrolit de 2,7 ore, iar echipamentului de
transport de 2 ore;
-
de la pct. 7, referitor la informaţiile solicitate în Cap. 6 - Modul de
prezentare a propunerii tehnice - Anexa 6 [Balanţa maselor şi Parametri
de proiectare relevanţi]: Să explicaţi valoarea debitului minim (Q uzat or
min =360mc/h) luat în considerare; Să explicaţi valorile parametrilor la
evacuare din coloana 6 - Efluent decantor secundar. Să precizaţi clar care
sunt valorile garantate.
Prin adresa nr. 18/214/7099/Ara/Ara din 04.10.2018 contestatoarea
a formulat răspunsul la solicitarea de clarificări.
La pct. 1.11 al adresei evocate, contestatoarea a arătat că alegerea
numărului de ore de funcţionare pentru echipamente s-a făcut ţinând cont
de următoarele:
•
Conform Calculului de proces, punctul 4 Proiectare deznisipator, sub-
punctul 4.3 Calcul (pagina 648 din oferta tehnică), timpul de rulare al
podului raclor este de 0,7 h/zi. Timpul de funcţionare pentru calculul
consumului de energie a fost ales 1 h/zi.
•
Cantitatea totală de nămol septic care va fi descărcată în cadrul
staţiei de epurare va fi de maxim 25 m3 pe zi conform clarificărilor la
documentaţia de atribuire publicate în SEAP. Capacitatea pompelor
prevăzute pentru extragerea nămolului septic este de 30 m3/h. Conform
celor menţionate anterior, timpul necesar de funcţionare a mixerului este
de 0,83 h/zi, timpul de funcţionare a mixerului ales este de 1,5 h/zi.
•
Conform soluţiei tehnice propuse şi cerinţelor din documentaţia de
atribuire, 2 mixere sunt instalate în fiecare bazin biologic. Dacă circulaţia
apei este în mişcare permanentă, 1 mixer cu funcţionare 24h/zi şi un
mixer cu funcţionare 12 h/zi sunt suficiente pentru a ţine nămolul în
suspensie, densitatea puterii fiind de (24 x 5,8 + 12x 5x8) / 24 / 6750 m3
= 1,3 W/m3
Contestatoarea a expus formulele pentru calculul timpului de
funcţionare al pompelor de recirculare nămol, respectiv al timpului de
funcţionare al suflantelor, şi a mai precizat următoarele :
•
Pentru deshidratarea nămolului sunt prevăzute două unităţi de
deshidratare (filtre presă cu camere) conform cerinţelor din documentaţia
de atribuire inclusiv clarificările la documentaţia de atribuire publicate în
SEAP. Procesul de deshidratare cu filtre presă cu camere este un proces
discontinuu. Conform calculului de proces (pagina 666 din oferta tehnică),
debitul deshidratat este de 107 m3/zi.
Contestatoarea a expus calculul orelor de funcţionare pentru
pompele de alimentare a unităţilor de deshidratare, a arătat că în acelaşi
timp cu funcţionarea pompelor pentru alimentarea unităţilor de
deshidratare vor funcţiona şi pompele de polielectrolit (timp de funcţionare
2,7 h/zi) polimerul fiind necesar pentru condiţionarea nămolului înainte de
a intra în ciclul de deshidratare. Pentru deshidratarea cantităţii de nămol
este necesar un timp de funcţionare de 7,6 h/zi, conform calculului
15
prezentat în răspuns, astfel încât unitatea de preparare a polimerului va
avea un timp de funcţionare identic cu instalaţia de deshidratare nămol
pentru a prepara soluţia de polimer necesar condiţionării nămolului, iar
pentru descărcarea completă a nămolului deshidratat este necesar un timp
de 2 h/zi, conform specificaţiilor producătorului instalaţiei de deshidratare,
de unde a rezultat timpul de 2 h/zi de funcţionare al echipamentului de
transport nămol deshidratat.
La pct. 7.2 al aceleiaşi adrese contestatoarea, cu privire la întrebarea
7 cu referire la informaţiile solicitate în Cap.6 - Modul de prezentare a
propunerii tehnice - Anexa 6 [Balanţa maselor şi parametri de proiectare
relevanţi], contestatoarea a arătat următoarele :
Calculul de proces şi balanţa maselor îndeplinesc cerinţele impuse cu
privire la valorile limită ale debitului efluent calculat. Valorile menţionate în
balanţa maselor în coloana 6 sunt valori date în conformitate cu
experienţa noastră şi în conformitate cu standardul ATV- DVWK-A 131,
valori teoretice practic mai mici decât cele impuse prin documentaţia de
atribuire.
După finalizarea de către experţii tehnici cooptaţi a raportului de
evaluare tehnică după răspunsurile ... SRL la clarificări, comisia de
evaluare a stabilit în procesul verbal nr. 1889/UIP/22.11.2018 al şedinţei
de evaluare a propunerilor tehnice - LOT 2 că oferta Strabag SRL este
respinsă în temeiul art. 143 alin. (1) din HG nr. 394/2016, fiind declarată
neconformă în condiţiile art. 228 alin. (5) din Legea nr. 99/2016 şi ale art.
143 alin. (3) lit. a) din HG nr. 394/2016 si inacceptabilă potrivit
prevederilor art. 140 alin. (4) din HG nr. 394/2016, pentru următoarele
motive:
1. Nu ați justificat, prin răspunsul publicat în SEAP în data de
04.10.2018, ora 12,18 (nr. 18/214/7099/Ara/Ara/04.10.2018), modul de
calcul în vederea stabilirii timpului de funcţionare al podului raclor pentru
deznisipator, al mixerului din staţia de recepţie nămol fose septice, al
pompelor de recirculare nămol şi al suflantelor astfel că nu este dovedită
funcţionarea staţiei de epurare în regim de 24 de ore. Considerând faptul
că podul raclor trebuie să funcţioneze 24h/zi, chiar dacă din calcul rezultă
o viteză de 2m/min, funcţionarea fiind continuă, puterea consumată este
cea din fişa tehnică pe o perioadă de 24 h. Având în vedere că în
documentaţia de atribuire s-a cerut un debit maxim de nămol fose septice
inclus în procesul tehnologic de 3-5% din debitul Quzzimed considerăm că
răspunsul referitor la debitul de nămol fose septice pompat cu o pompă de
30 mc/h şi stabilirea timpului de funcţionare pentru mixer de 1,5 h este
neconcludent. Calculul transmis în clarificare este eronat.
2. Răspunsul publicat în SEAP în data de 04.10.2018, ora 12,18 (nr.
18/214/7099/Ara/Ara/04.10.2018) cu privire la valorile parametrilor la
evacuare din coloana 6 - Efluent decantor secundar este neconcludent,
întrucât balanţa maselor reprezintă schematic rezultatul calculelor
realizate pentru determinarea parametrilor de calitate aferenţi fiecărei
obiect sau trepte de epurare evidenţiate în cadrul ofertei. Parametrii
rezultaţi din calcule trebuie să fie aceiaşi şi să se regăsească în toate
documentele ofertei: garanţii, calcule de proces şi hidraulice, costuri de
16
operare, balanţa masică etc. Aceeaşi este şi motivarea cuprinsă în adresa
nr. 1904/UIP/26.11.2018.
De asemenea, entitatea contractantă arată că, contrar susţinerii
contestatoarei, adresa nr. 1904/UIP/26.11.2018 este motivată suficient
atât în ceea ce priveşte considerentele de fapt, cât şi cele în drept.
Împrejurarea că motivarea este una eminamente tehnică, nu înseamnă că
aceasta trebuie să fie la fel de extinsă ca şi justificările prezentate în
răspunsul la solicitarea de clarificări. Motivarea este clară din punct de
vedere tehnic şi defineşte în mod explicit şi suficient de detaliat în ce
constau motivele respingerii.
În ceea ce priveşte primul motiv de respingere, entitatea
contractantă arată că în oferta tehnică, Lista T63 (pag. 757),
contestatoarea a indicat un consum total de energie de 686.707,35
kWh/an, indicând următoarele: timpul de funcţionare pentru podul raclor
la deznisipator a fost considerat de 1 oră, timpul de funcţionare al
mixerului submersibil din staţia de recepţie nămol fose septice a fost
considerat de 1,5 ore, timpul de funcţionare al mixerului din lista T36 a
fost considerat de 12 ore, timpul de funcţionare pentru pompele de nămol
recirculat este de 3,39 ore, timpul de funcţionare pentru funcţionarea
suflantelor este de 15 ore, timpi diferiţi de funcţionare pentru
echipamentele de deshidratare nămol, timpul de funcţionare al unitatilor
de deshidratare este de 7.6 ore, al unitatii de preparare polielectrolit de
7,6 ore, iar al pompelor de alimentare cu nămol al unitatii de deshidratare
de 2,68 ore, al pompelor de polielectrolit de 2,7 ore, iar echipamentul de
transport de 2 ore.
Unele dintre explicaţiile prezentate în răspunsul la clarificări au fost
apreciate ca fiind concludente, fiind apreciate corect ca neconcludente
răspunsurile la clarificări în legătură cu modul de calcul în vederea stabilirii
timpului de funcţionare al podului raclor pentru deznisipator, al mixerului
din staţia de recepţie nămol fose septice, al pompelor de recirculare nămol
şi al suflantelor.
Entitatea contractantă învederează că faţă de explicaţiile prezentate
în răspunsul la clarificări iniţial, în contestaţie au fost prezentate clarificări
suplimentare, noi, referitor la timpul de funcţionare pentru pompele de
nămol recirculat, pentru timpul de funcţionare suflante şi pentru timpul de
funcţionare al mixerului staţiei de pompare nămol provenit din fose
septice. Chiar şi aşa, clarificarea la care face referire contestatoarea,
privind luarea în calculul costurilor de operare al consumului de energie al
instalaţiei de recepţie nămol provenit din fosele septice, se referă strict la
acest echipament, nefiind valabilă şi pentru mixerul aferent staţiei de
pompare nămol vidanjat.
De esenţă, în calculul timpului de funcţionare al podului raclor
deznisipator se evidenţiază, în continuare, o eroare ce rezultă din diferenţa
unităţii de măsură a vitezei podului din fişa tehnică T16, unde este
menţionată o valoare de 2 cm/s şi valoarea din breviarul de calcul pag.
648 a ofertei unde este menţionată valoarea de 2 m/min.
Astfel, luând în considerare valoarea din fişa tehnică rezultă:
v=2cm/s= 1,2 m/min.
17
Întroducând aceasta valoare în formula timpului de rulare raclor
rezultă: 2*LSF/v= 2*14/1,2 = 23 min şi aceasta în condiţiile în care
valoarea contestatoarei din breviarul de calcul de la pag. 648 a ofertei este
14 min.
Conform aceleiaşi secţiuni de calcul, contestatoarea a luat în
considerare doar 3 curse pe zi ale podului raclor, fiecare a câte 14 min.
Conform bunelor practici în exploatarea staţiilor de epurare, podul raclor
trebuie să funcţioneze 24 h/zi.
Prevederile ATV "Mechanische Abwassererreingung" menţionate de
contestatoare sunt corecte pentru echipamentele de evacuare, transport,
clasificare şi deshidratare nisip, acestea neaplicându-se podului raclor.
Pentru echipamentele menţionate anterior nu au fost cerute
clarificări privind timpul de funcţionare, ci numai pentru podul raclor.
Deşi contestatoarea face referire la staţii de epurare similare ca şi
capacitate cu SEAU Sinaia, în documentele prezentate în cadrul ofertei nu
au fost evidenţiate datele de intrare (debite şi încărcări) proiectate, cele în
exploatarea curentă şi parametrii de evacuare în exploatare.
Cu privire la motivul 2 de respingere a contestaţiei, entitatea
contractantă arată că balanţa maselor reprezintă o transpunere a
parametrilor luaţi în calcul în procesul de proiectare pentru fiecare etapă
de epurare de pe liniile de epurare şi respectiv tratare nămol rezultat în
urma epurării. Din balanţa maselor transmisă de către contestatoare s-au
observat valori ale parametrilor de evacuare la ieşirea din decantorul
secundar, altele fată de cele rezultate din breviarul de calcul de proces şi
faţă de cele garantate în listele de garanţii completate de către
contestatoare.
În cazul în care, din calculul de proces ar fi rezultat alte valori ale
efluentului faţă de cele maxime indicate în documentaţia de atribuire,
valori pe care contestatoarea şi le-ar fi asumat, acestea ar fi trebuit
trecute în listele de garanţii precum şi în balanţa maselor astfel încât să
existe consecvenţă în completarea diferitelor secţiuni ale ofertei.
Contestatoarea a afirmat următoarele în răspunsul său la solicitarea
de clarificare: „Valorile menţionate în balanţa maselor în coloana 6 sunt
valori date în conformitate cu experienţa noastră şi în conformitate cu
standardul ATV-DVWK-A 131, valori teoretice practic mai mici decât cele
impuse prin documentaţia de atribuire".
Prin această afirmaţie, contestatoarea şi-a asumat faptul că valorile
sunt considerate cele din experienţă şi nu rezultate din calculul de proces,
rezultând astfel o necorelare între diferitele secţiuni ale ofertei, necorelare
pe care ofertantul, cu bună ştiinţă, a ales să nu o revizuiască.
Or, aşa cum s-a menţionat în cadrul cap 6- Cerinţe privind
întocmirea ofertei, Anexa 6 - Balanţa maselor şi Parametri de proiectare
relevanţi, documentul trebuia furnizat pentru încărcarea de proiectare şi
cerinţele privind efluentul definite în Capitolele 3.1 / 3.2 din acest
document, cerinţa ce nu a fost respectată.
Cu privire la necesitatea altor clarificări şi proporţionalitatea,
entitatea contractantă arată că din Hotărârea CJUE din 29 martie 2012,
SAG ELV Slovensko şi alţii, C-599/10, şi din Hotărârea CJUE din 10
octombrie 2013, Manova A/S, C-336/12, rezultă că în interpretare se
18
porneşte de la faptul că printre obiectivele principale ale normelor de drept
al Uniunii în materie de contracte de achiziţii publice se numără cel de a
asigura libertatea de circulaţie a serviciilor şi deschiderea spre o
concurenţă nedenaturată în toate statele membre. Pentru atingerea
acestui dublu obiectiv, dreptul Uniunii aplică în special principiul egalităţii
de tratament între ofertanţi sau candidaţi şi obligaţia de transparenţă care
rezultă din acesta, în ceea ce priveşte obligaţia de transparenţă, aceasta
are ca scop, în esenţă, să garanteze că este înlăturat riscul de favoritism şi
de arbitrar din partea autorităţii contractante.
Obligaţia de transparenţă implică formularea tuturor condiţiilor şi
modalităţilor procedurii de atribuire în mod clar, precis şi neechivoc în
anunţul de participare sau în caietul de sarcini, astfel încât, în primul rând,
să permită tuturor ofertanţilor informaţi în mod rezonabil şi obişnuit de
diligenţi să le înţeleagă conţinutul exact şi să le interpreteze în acelaşi mod
şi, în al doilea rând, să permită autorităţii contractante să verifice efectiv
dacă ofertele prezentate de ofertanţi corespund criteriilor care guvernează
contractul în cauză (Hotărârea din 7 aprilie 2016, Partner Apelski Dariusz,
C-324/14, punctul 61).
Din principiul egalităţii de tratament şi obligaţia de transparenţă care
rezultă din acesta, CJUE deduce că, odată depusă oferta, aceasta să nu
mai poată, în principiu, să fie modificată nici la iniţiativa autorităţii
contractante, nici la cea a candidatului/ofertantului.
Cu toate acestea, CJUE a apreciat că este posibil ca, în mod
excepţional, datele referitoare la ofertă să poată fi corectate sau
completate punctual, în special întrucât necesită vădit o simplă clarificare
sau pentru a înlătura erori materiale evidente.
Această excepţie nu poate fi extinsă la o situaţie precum cea în
cauză.
CJUE a stabilit clar că autoritatea contractantă nu poate solicita
lămuriri unui ofertant a cărui ofertă o apreciază ca fiind imprecisă sau
neconformă cu specificaţiile tehnice din caietul de sarcini (Hotărârea
Partner, pct. 62), astfel că o nouă solicitare de clarificări cu privire la
efluent atrăgea în mod vădit o modificare substanţială şi semnificativă a
ofertei iniţiale din cauza consumurilor garantate.
Prin adresa nr. 18/263/7099/21.12.2018, înregistrată la Consiliu sub
nr. 52831/21.12.2018, SC ... SRL formulează răspuns la punctul de
vedere al autorităţii contractante în care învederează că cererea privind
anularea raportului procedurii de atribuire, adresele de comunicare,
precum şi oricare alte acte subsecvente, nu este lipsit de interes, deoarece
în cazul admiterii contestaţiei formulată de ... şi anulării actului vătămător,
toate actele ulterioare încheiate de către entitatea contractantă trebuie
anulate, iar oferta ....să fie repusă în procedură şi reevaluată. În speţă îşi
găseşte aplicare principiul de drept: „quod nullum est, nullum producit
effectum" (Ceea ce este nul nu produce efecte).
Astfel, interesul ... nu este doar acela de a se anula actul vătămător,
ci de a se anula şi toate actele subsecvente încheiate de entitatea
contractantă, iar oferta ... să fie reevaluată şi să-şi redobândească dreptul
de ofertant la procedura de atribuire cu o ofertă conformă.
19
De asemenea, contestatoarea menţionează că la întocmirea ofertei
tehnice, ... a ţinut cont atât de cerinţele menţionate în fişa de date a
achiziţiei cât şi de Capitolul 6 - caiet de sarcini - Cerinţe privind întocmirea
ofertei, Secţiunea - Cerinţe privind întocmirea ofertei tehnice.
Prezentarea propunerii tehnice a fost realizată conform opisului
(pagina 0 - din propunerea tehnică).
Pentru o corespondenţă facilă între cerinţele din caietul de sarcini şi
propunerea tehnică... a menţionat în cadrul opisului corespondenţa dintre
cerinţele caietul de sarcini şi propunerea tehnică în coloana Formular.
Astfel, ... a respectat cerinţele referitoare la modul de prezentare a
propunerii tehnice, iar entitatea contractantă avea posibilitatea să
găsească în mod facil corespondenţa dintre cerinţele caietul de sarcini şi
propunerea tehnică.
Referitor la „Listele de informaţii tehnice", acestea au fost prezentate
în propunerea tehnică ... (paginile 693 - 927 din ofertă).
De asemenea, Lista T 63 / Lista privind puterea electrica şi consumul
de energie electrică, la care face referire entitatea contractantă a fost
completată de ..., în format tabelar, respectând cerinţele din documentaţia
de atribuire (paginile 753- 763 din ofertă).
Se arată că entitatea contractantă nu precizează care au fost
concluziile expertului tehnic cooptat, deşi menţionează că acesta ar fi
întocmit un raport de evaluare tehnică. Întrucât nu se face referire la
conţinutul raportului, acesta conţine doar aspecte formale, fără a se
identifica vreo deficienţă a ofertei ....
Entitatea Contractantă se contrazice în afirmaţii astfel:
"Contestatoarea a expus formulele pentru calculul timpului de funcţionare
al pompelor de recirculare nămol, respectiv al timpului de funcţionare al
suflantelor...
Contestatoare a expus calculul orelor de funcţionare pentru pompele
de alimentare a unităţilor de deshidratare...", pentru ca la punctul 14 să
arate: "nu aţi justificat prin răspunsul... modul de calcul în vedere stabilirii
timpului e funcţionare al podului raclor pentru deznisipator, al mixerului
din staţia e recepţie nămol fose septice, al pompelor de recirculare
nămol...".
Contrar celor afirmate de entitatea contractă, motivarea nu este una
"eminamente tehnică". Actul atacat nu este motivat, nu se arată în mod
clar care au fost deficienţele ofertei ..., respectiv care au fost cerinţele
nerespectate din caietul de sarcini, în condiţiile în care a invocat în actul
atacat şi prevederile art. 143 alin. 3 lit. a) din HG nr. 394/2016 ca şi motiv
de respingere a ofertei ....
Entitatea contractantă doar citează prevederile legale invocate şi în
actul atacat, fără nici o referire la propunerea tehnică ...
În clarificarea nr. 1951/UIP/540 publicată în SEAP în data de
22.03.2018 se menţionează:
Răspuns 1: Consumul de energie al instalaţiei de recepţie nămol
provenit din fosele septice este inclus în costurile anuale de operare
garantate ale lucrărilor. A se vedea prevederile Capitolului 4, Secţiunea
4.3.1a - Liste garanţii apă uzată, pct. Preambul.
20
Ulterior clarificării nr. 1951/UIP/540, entitatea contractantă revine
asupra răspunsului dat şi emite o nouă clarificare, nr. 2041/UIP/548
publicată în SEAP în data de 23.03.2018 unde se menţionează:
Răspuns 1: Revenim asupra Răspunsului din adresa nr.
1951/UIP/540, publicată în SEAP în data de 22.03.2018 şi corectăm
eroarea materială, în sensul modificării acestuia, astfel: „Consumul de
energie al instalaţiei de recepţie nămol provenit din fosele septice nu este
inclus în costurile anuale de operare garantate ale Lucrărilor, aşa cum
reiese din Capitolul 4, Secţiunea 4.3.1a - Liste garanţii apă uzată, Tabelul
4-1: Costurile de operare şi consumabilele garantate.". Rămâne valabil
Răspunsul 10 din adresa nr. 480/UIP/118, publicată în SEAP în data de
29.01.2018.
Conform acestui răspuns, entitatea contractantă menţine răspunsul
nr. 10 din clarificarea nr. 480/UIP/118 din data de 29.01.2018 unde se
precizează:
Răspuns 10: Acest cost intră în calculul consumurilor de energie
electrică din Lista T 63 / Privind Puterea Electrică şi consumul de energie
electrică, ca Total cameră de recepţie pentru nămolul provenit din fose
septice. Acest cost nu intră în calculul costurilor garantate.
Conform Lista T 63 / Lista privind puterea electrică şi consumul de
energie electrică, ... a calculat consumul de energie electrică aferent
camerei de recepţie pentru nămolul provenit din fose septice (paginile 759
din oferta tehnică), după cum urmează:
Echipament de
recepţie pentru
nămolul
provenit
din
fose septice
53.75
19.618.75
Având în vedere răspunsul nr. 10 din clarificarea nr. 480/UIP/118 din
data de 29.01.2018, răspuns menţinut şi prin clarificarea nr.
2041/UIP/548, consumul menţionat la linia Total camera de recepţie
pentru nămolul provenit din fose septice nu intră în calculul costurilor de
21
operare, astfel ... a calculat în mod corespunzător costurile de operare
garantate.
Contestatoarea învederează că acest exemplu de răspunsuri în
contradictoriu nu este singular, entitatea contractantă a emis pe parcursul
etapei de pregătire a ofertelor peste 80 de clarificări aferente LOT 2. Multe
din răspunsurile entităţii contractante au fost contradictorii, ofertanţii fiind
nevoiţi să reformuleze de mai multe ori propunerea tehnică aferentă
staţiei de epurare Sinaia, în funcţie de răspunsurile oferite de entitatea
contractantă.
Nici în actul atacat şi nici în punctul de vedere formulat la
contestaţie, entitatea contractantă nu este în măsură să motiveze de ce a
considerat că ... nu ar fi justificat modul de calcul în vederea stabilirii
timpului de funcţionare al podului raclor pentru deznisipator, al mixerului
din staţia de recepţie nămol fose septice, al pompelor de recirculare nămol
şi al suflantelor.
Referitor la afirmaţia entităţii contractante: prevederile ATV "Mechanische
Abwassererreingung" menţionate de contestatoare sunt corecte pentru
echipamentele de evacuare, transport, clasificare şi deshidratare nisip
acestea neaplicându-se podului raclor. Menţionăm că pentru
echipamentele menţionate anterior nu au fost cerute clarificări privind
timpul de funcţionare, ci numai pentru podul raclor,
contestatoarea
formulează următoarele precizări:
- În cazul staţiei de epurare Sinaia, podul raclor de la deznisipator
este prevăzut cu pompe submersibile (montate la baza podului raclor)
pentru evacuare nisipului, de asemenea este prevăzut şi cu raclete pentru
evacuarea grăsimilor,
- Rolul podului raclor proiectat de ... pentru staţia de epurare Sinaia
este acela de evacuare a nisipului, astfel încât prevederile ATV
„Mechanische Abwasserreinigung" cu privire la funcţionarea intermitentă a
echipamentelor de evacuare, transport, clasificare şi deshidratare a
nisipului se aplică întocmai pentru podul raclor de la deznisipator şi
separator de grăsimi.
Totodată, contestatoarea reiterează faptul că valorile parametrilor la
evacuarea apelor din decantorul secundar menţionaţi în balanţa maselor
(coloana 6 Efluent decantor secundar) au fost impuse mai mici şi din
motive de siguranţă în ceea ce priveşte dimensionarea staţiei de epurare,
astfel garantând parametrii efluenţi solicitaţi prin documentaţia de
atribuire (pagina 934 din propunerea tehnică). Parametrii menţionaţi în
coloana 6 nu afectează şi nu schimbă cerinţele şi garanţiile privind
parametrii efluentului staţiei de epurare Sinaia.
În final, contestatoarea învederează că în speţă nu se poate vorbi de
o modificare a propunerii tehnice ci eventual de clarificarea unor aspecte
pe care entitatea contractantă le-a interpretat în mod eronat.
Prin adresa înregistrată la Consiliu sub nr. 633/08.01.2019, SC ...SA
formulează
nr.
18/263/7099/21.12.2018 al contestatoarei.
Întrucât nu există raportul procedurii de atribuire ca act subsecvent,
cererea de anulare a acestuia trebuie respinsă ca lipsită de obiect. În
măsura în care nu priveşte oferta contestatoarei şi nu constituie o măsură
22
care să-i afecteze definitiv interesele, trebuie respinsă ca lipsită de interes
cererea de anulare a tuturor actelor subsecvente emise de entitatea
contractanta după transmiterea adresei nr. 1904/UIP/26.11.2018, inclusiv
dar fără a se limita la: rapoarte intermediare, adresele de comunicare,
precum şi oricare alte acte subsecvente.
Entitatea contractantă îşi menţine punctul de vedere de respingere
privind modul de calcul greşit al timpului de funcţionare al podului raclor.
În oferta tehnică, Lista T63 (pag. 757), contestatoarea a indicat un
consum total de energie de 686.707,35 kWh/an, indicând următoarele:
timpul de funcţionare pentru podul raclor la deznisipator a fost considerat
de 1 oră, timpul de funcţionare al mixerului submersibil din staţia de
recepţie nămol fose septice a fost considerat de 1,5 ore, timpul de
funcţionare al mixerului din lista T36 a fost considerat de 12 ore, timpul de
funcţionare pentru pompele de nămol recirculat este de 3,39 ore, timpul
de funcţionare pentru funcţionarea suflantelor este de 15 ore, timpi diferiţi
de funcţionare pentru echipamentele de deshidratare nămol, timpul de
funcţionare ai unitatilor de deshidratare este de 7.6 ore, al unităţii de
preparare polielectrolit de 7,6 ore, iar al pompelor de alimentare cu nămol
al unităţii de deshidratare de 2,68 ore, al pompelor de polielectrolit de 2,7
ore, iar echipamentul de transport de 2 ore.
Unele dintre explicaţiile prezentate în răspunsul la clarificări au fost
apreciate ca fiind concludente, fiind apreciate corect ca neconcludente
răspunsurile la clarificări în legătură cu modul de calcul în vederea stabilirii
timpului de funcţionare al podului raclor pentru deznisipator, al mixerului
din staţia de recepţie nămol fose septice, al pompelor de recirculare nămol
şi al suflantelor.
Faţă de explicaţiile prezentate în răspunsul la clarificări iniţial, în
contestaţie au fost prezentate clarificări suplimentare, noi, referitor la
timpul de funcţionare pentru pompele de nămol recirculat, pentru timpul
de funcţionare suflante şi pentru timpul de funcţionare al mixerului staţiei
de pompare nămol provenit din fose septice. Chiar şi aşa, clarificarea la
care face referire contestatoarea, privind luarea în calculul costurilor de
operare al consumului de energie al instalaţiei de recepţie nămol provenit
din fosele septice, se referă strict la acest echipament, nefiind valabilă şi
pentru mixerul aferent staţiei de pompare nămol vidanjat.
De esenţă, în calculul timpului de funcţionare al podului raclor
deznisipator se evidenţiază în continuare o eroare ce rezultă din diferenţa
unităţii de măsură a vitezei podului din fişa tehnică T16, unde este
menţionată o valoare de 2 cm/s şi valoarea din breviarul de calcul pag.
648 a ofertei unde este menţionată valoarea de 2 m/min.
Astfel, luând în considerare valoarea din fişa tehnică rezultă:
v=2cm/s= 1.2 m/min.
Introducând această valoare în formula timpului de rulare raclor
rezultă: 2*Lsf/v= 2*14/1.2 = 23 min şi aceasta în condiţiile în care
valoarea contestatoarei din breviarul de calcul de la pag. 648 a ofertei este
14 min.
Conform aceleiaşi secţiuni de calcul, contestatoarea a luat în
considerare doar 3 curse pe zi ale podului raclor, fiecare a câte 14 min.
23
Conform bunelor practici în exploatarea staţiilor de epurare, podul raclor
trebuie să funcţioneze 24 h/zi.
Prevederile ATV "Mechanische Abwassererreingung" menţionate de
contestatoare sunt corecte pentru echipamentele de evacuare, transport,
clasificare şi deshidratare nisip, acestea neaplicându-se podului raclor.
Pentru echipamentele menţionate anterior nu au fost cerute clarificări
privind timpul de funcţionare, ci numai pentru podul raclor.
De asemenea, contestatoarea nu a prezentat documente relevante în
ceea ce priveşte staţiile de epurare similare ca debite şi încărcări de
proiectare şi care funcţionează cu succes în condiţiile în care, potrivit
ofertei contestatoarei, podul raclor funcţionează o singură oră pe zi (mai
exact, conform calculelor din ofertă 0,7 h/zi). Aceste documente trebuiau
să cuprindă, nelimitativ, măsurători ale debitelor şi încărcărilor de intrare,
ale celor de evacuare, date preluate din SCADA în ceea ce priveşte timpul
de funcţionare al podului raclor.
În ceea ce priveşte balanţa maselor, se menţine motivul de
respingere potrivit căruia, în cazul în care din calculul de proces ar fi
rezultat alte valori ale efluentului faţă de cele maxime indicate în
documentaţia de atribuire, valori pe care contestatoarea şi le-ar fi asumat,
acestea ar fi trebuit trecute în listele de garanţii precum şi în balanţa
maselor, astfel încât să existe consecvenţă în completarea diferitelor
secţiuni ale ofertei. Balanţa maselor reprezintă o transpunere a
parametrilor luaţi în calcul în procesul de proiectare pentru fiecare etapă
de epurare de pe liniile de epurare şi respectiv tratare nămol rezultat în
urma epurării. Din balanţa maselor transmisă de către contestatoare s-au
observat valori ale parametrilor de evacuare la ieşirea din decantorul
secundar, altele faţă de cele rezultate din breviarul de calcul de proces şi
faţă de cele garantate în listele de garanţii completate de către
contestatoare.
Cu privire la clarificările indicate de contestatoare, entitatea
contractantă arată că pentru toţi ofertanţii s-a considerat că energia
consumată cu toate echipamentele aferente nămolului vidanjat nu se ia în
calculul costurilor de operare.
Practic, răspunsul nr. 18/263/7099/Dvl/Rda/21.XII.2018 nu aduce
completări ori modificări faţă de cele prezentate anterior din punct de
vedere tehnic.
În concluzie, în cazul celor două motive de respingere expuse mai
sus, nu se mai poate vorbi despre o simplă clarificare a unor aspecte
tehnice ci, în mod vădit, era necesară o modificare substanţială şi
semnificativă a ofertei iniţiale din cauza consumurilor garantate. Se are în
vedere ponderea de 50% pentru criteriul costul operaţional total (calculat
ca şi cost operaţional anual maxim garantat x 25 de ani de exploatare)
luat în considerare la aplicarea criteriului de atribuire şi, implicit, în calculul
punctajului total.
Prin adresa nr. 19/006/7099/10.01.2019, înregistrată la Consiliu sub
nr. 1194/10.01.2019, SC ... SRL formulează concluzii scrise ca urmare a
studierii dosarului cauzei, în care reiterează că rolul podului raclor
proiectat de ... SRL pentru staţia de epurare Sinaia este acela de evacuare
a nisipului, astfel încât prevederile ATV „Mechanische Abwasserreinigung"
24
cu privire la funcţionarea intermitentă a echipamentelor de evacuare,
transport, clasificare şi deshidratare a nisipului se aplică întocmai pentru
podul raclor de la deznisipator şi separator de grăsimi.
De asemenea, contestatoarea învederează faptul că a impus
parametrii de evacuare ai efluentului staţiei de epurare mai mici (practic o
staţie de epurare mai eficientă din punct de vedere tehnologic) din motive
de siguranţă în ceea ce priveşte dimensionarea staţiei de epurare şi pentru
a asigura pe deplin parametrii de evacuare ai efluentului (mai mari) impuşi
prin documentaţia de atribuire.
Practic, contestatoarea, prin oferta tehnică propusă, aduce un
avantaj entităţii contractante, calitatea efluentului staţiei de epurare
garantată în conformitate cu cerinţele documentaţiei de atribuire putând fi
atinsă şi în condiţiile inerente de variaţie/depăşire a încărcărilor din
intrarea statei de epurare aşa cum sunt definite în Contract. Astfel, ... SRL
a ofertat un proces de epurare robust, lucru care este în mod evident în
avantajul entităţii contractante şi, nicidecum motiv de eliminare a ofertei.
Ca urmare a studierii documentelor de la dosarul achiziţiei publice
contestatoarea precizează următoarele:
a. Referitor la procesul-verbal al şedinţei de evaluare a propunerilor
tehnice - lot 2 nr. 1747/UIP/31.10.2018, în Anexa 2.8 - Grila de Evaluare
3 - Evaluare tehnică lot 2, la punctul 3.2.1 Lista privind informaţii tehnice
Apa uzată, Sub-punctul 3.2.1.1 Fişa de date, Secţiunea IV.4.1) Modul de
prezentare a propunerii tehnice - Formular 14, se menţionează:
Lista T63 - Tolal consum energie: 686.707,35 kWh/an
În cadrul listei T63 pag 757.
Timpul de funcţionare pentru podul
raclor la deznisipator a fost
considerat de 1 ora
Timpul de funcţionare al mixerului
submersibil din staţia fie recepţie
nămol fose septice a fost
considerat de 1.5 ore
Timpul de funcţionare al mixerului
din lista T36 a fost considerat de
12 ore
Timpul de funcţionare pentru
pompele de nămol recirculat este
de 3.39 ore
Timpul de funcţionare pentru
funcţionarea suflantelor este de 15
ore
În lista T63 apar timpi diferiţi de
funcţionare pentru echipamentele
de deshidratare nămol
Timpul de funcţionare al unităţilor
de deshidratare este de 7 6 ore. al
unităţii de preparate polielectrolit
de 7 6 ore. iar al pompelor de
alimentare cu nămol al unităţii de
- Răspuns neconcludent deoarece
nu a justificat prin răspunsul
publicat în SEAP modul de calcul în
vederea stabilirii timpului de
funcţionare al podului raclor pentru
deznisipator al mixerului din staţia
de recepţie nămol fose septice al
pompelor de reciclare namol şi al
suflantelor astfel că nu este
dovedită
staţiei
deepurare în regim de 24 de ore.
Considerând faptul că podul raclor
trebuie să funcţioneze 24h/zi, chiar
dacă din calcul rezultă o viteză de
2m/min,
fiind
continuă, puterea consumată este
cea din fişa tehnică pe o perioadă
de 24 h. Având în vedere că în
documentaţia de atribuire s-a cerut
un debit maxim de nămol fose
septice inclus în procesul tehnologic
de 3-5% din debitul Quzzimed,
considerăm că răspunsul referitor
la debitul de nămol fose septice
25
deshidratare de 2.68 ore al
pompelor de polielectrolit de 2.7
ore. iar echipamentul de transport
de 2 ore.
pompat cu o pompă de 30 mc/h şi
stabilirea timpului de funcţionare
pentru mixer de 1,5 h este
neconcludent. Calculul transmis în
clarificare este eronat.
Pe de altă parte, tot în procesul verbal al şedinţei de evaluare a
propunerilor tehnice - lot 2 nr. 1747/UIP/31.10.2018, în Anexa 2.8 - Grila
de Evaluare 3 - Evaluare tehnică lot 2, la punctul 3.2.3 Costuri de operare
garantate şi valorile unitare de consum, Sub-punctul 3.2.3.1 fişa de date,
Secţiunea IV.4.1) Modul de prezentare a propunerii tehnice - Formular 17,
se menţionează:
TABEL 4.1
Pag. 937-945
Total Costuri de operare (fără TVA)
– 5.643.745,49 lei/an
Total consum energie din Lista
T63:
Total
consum energie din Tabel 4.1
Datele din lista T63 sunt diferite de
cele din lista de garanţii pentru
care s-au calculat costurile de
operare (deshidratarea namolului)
Adresa nr. 1564/UIP/26.09.2018
Se solicită
1. Să expliciteze diferenţa între
valoarea totală a consumului anual
înscris în lista T63 (686.707,35
Kwh/an).
2. Să clarifice de ce există
diferenţe între datele din Lista T63
şi datele din garanţii pentru care s-
au calculat costurile de operare (de
exemplu deshidratarea namolului).
Răspuns
18/214/7099/
04.10.2018 publicat în SEAP în
data de 04.10.2018:
1. Aprecizat că în conformitate cu
cele două clarificări emide de
către autoritatea contractantă
pentru
consumului
annual menţionat în Tabelul 4.1
nu au fost luate în calcul
consumurile de energie aferente
instalaţiilor de depozitare şi de
asemenea nu au fost luate în
calcul consumurile de energie
aferente instalaţiei de recepţie a
nămolului provenit din fosele
septice – Răspuns concludent
SC STRABAG SRL
Observaţii/clarificări
Cerinţă îndeplinită
Conform punctului 3.2.3 Costuri de operare garantate şi valorile
unitare de consum, costurile de operare ale contestatoarei sunt
considerate ca fiind corecte de către expertul cooptat de entitatea
contractantă, cerinţa fiind considerată îndeplinită, iar răspunsul fiind
concludent, deci implicit şi consumul total de energie electrică a fost
calculat în mod corespunzător, nefiind posibil ca consumul de energie să
fie calculat "eronat", iar costurile totale de operare să fie corect calculate.
De asemenea, în cuprinsul procesului verbal al şedinţei de evaluare a
propunerilor tehnice - lot 2 nr. 1889/UIP/22.11.2018, la fila nr. 9 este
26
prezentat un tabel cu punctajul obţinut de cei 3 ofertanţi declaraţi
admisibili de către entitatea contractantă, unde se poate observa că
ofertantul care a obţinut cel mai mare punctaj (50 de puncte) a declarat
un cost operaţional anual maxim garantat în cuantum de numai
2.889.501,90 lei.
Astfel, comparând costul operaţional anual maxim garantat de ...
SRL, respectiv: 5.643.745,49 lei cu costul operaţional anual maxim
garantat de ofertantul care a obţinut punctajul maxim, acesta din urmă
este cu aproape 50% mai scăzut decât valoarea ofertată de ... SRL şi mult
mai scăzută decât a celorlalţi 2 ofertanţi clasaţi pe locurile 2 şi 3.
Analizând documentele depuse la dosarul cauzei, Consiliul constată
următoarele:
SC ... SA, în calitate de entitate contractantă, a organizat procedura
de licitaţie deschisă online privind atribuirea contractului de lucrări având
ca obiect „Reabilitare şi extindere Staţii de epurare apă uzată în Oraşele
Sinaia, Breaza – Staţii tratare apă potabilă în oraşele Comarnic şi Sinaia,
judeţul Prahova”. În acest sens a elaborat documentaţia de atribuire
aferentă şi a publicat în SEAP anunţul de participare nr. ..., valoarea
estimată a procedurii fiind de 65.414.749 lei.
După cum rezultă din documentele procedurii, au intrat în etapa
evaluării propunerilor tehnice 10 operatori economici, 7 oferte fiind
declarate neconforme, printre care și cea depusă de contestatoare, 3
oferte intrând în etapa evaluării financiare, etapă în care se află procedura
la momentul prezentei.
Ca urmare a comunicării rezultatului evaluării tehnice, a formulat
contestație SC ... SRL, arătând că adresa de comunicare a rezultatului
procedurii nr. 1904/UIP/26.11.2018 are un conținut lapidar, lipsind
motivele concrete pentru care oferta sa a fost respinsă, iar pe fond,
subliniază că cele două motive de neconformitate sunt nefondate și
neargumentate din punct de vedere tehnic, oferta sa fiind una conformă.
Contestatoarea a depus la Consiliu dovada constituirii cauțiunii în
valoare de 220.000 lei, respectiv recipisa cu numărul 1/05.12.2018, emisă
de Raiffeisen Bank, de consemnare a sumei respective la dispoziția
Consiliului, respectându-se, astfel, dispozițiile art. 61¹ din Legea nr.
101/2016.
Cauţiunea constituită se va restitui, la cerere, nu mai devreme de 30
de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii, în temeiul art. 611 alin.
(5) și (6) din Legea nr. 101/2016.
În punctul de vedere entitatea contractantă invocă lipsa de obiect a
contestației în ceea ce privește anularea raportului procedurii de atribuire,
din moment ce acest act nu a fost emis. Entitatea contractantă invocă
lipsa de interes a contestatoarei în ceea ce privește anularea tuturor
actelor subsecvente, întrucât nu privesc oferta sa.
Consiliul va respinge ca nefondate excepțiile invocate, având în
vedere că, din analiza contestației, Consiliul reține că aceasta cuprinde
critici referitoare la respingerea ofertei contestatoarei, și doar în subsidiar,
în măsura în care contestația sa va fi admisă, anularea și a actelor
întocmite ulterior, respectiv întoarcerea procedurii la etapa evaluării
ofertei tehnice, cereri, de altfel, îndreptățite în ipoteza în care s-ar admite
27
contestația, anularea lor fiind o consecință firească, indiferent dacă
Consiliul o dispune sau nu.
Pe fondul contestației, Consiliul reține că adresa de comunicare a
rezultatului evaluării propunerii tehnice are următorul conținut:
„Urmare a desfăşurării şedinţelor de verificare a propunerilor tehnice
şi răspunsurilor la solicitările de clarificări, în conformitate cu prevederile
art. 72 alin. (3) din HG nr. 394/2016, cu modificările si completările
ulterioare şi ale art. 227 alin. (2) din Legea 99/2016, cu modificările si
completările ulterioare, comisia de evaluare vă comunică faptul că oferta
dumneavoastră a fost respinsă în temeiul dispoziţiilor art. 143 alin. (1) din
HG nr. 394/2016, fiind declarată neconformă în condiţiile art. 228 alin. (5)
din Legea nr.99/2016 şi ale art. 143 alin. (3) lit. a) din HG nr. 394/2016 şi
inacceptabilă potrivit prevederilor art. 140 alin. (4) din HG nr. 394/2016,
pentru următoarele motive:
1. Nu aţi justificat, prin răspunsul publicat în SEAP în data de
04.10.2018, ora 12,18 (nr. 18/214/7099/Ara/Ara/04.10.2018), modul de
calcul în vederea stabilirii timpului de funcţionare al podului raclor pentru
deznisipator, al mixerului din staţia de recepţie nămol fose septice, al
pompelor de recirculare nămol şi al suflantelor astfel că nu este dovedită
funcţionarea staţiei de epurare în regim de 24 de ore. Considerând faptul
că podul raclor trebuie să funcţioneze 24h/zi, chiar dacă din calcul rezultă
o viteză de 2m/min, funcţionarea fiind continuă, puterea consumată este
cea din fişa tehnică pe o perioadă de 24 h. Având în vedere că în
documentaţia de atribuire s-a cerut un debit maxim de nămol fose septice
inclus în procesul tehnologic de 3-5% din debitul Quzamed considerăm că
răspunsul referitor la debitul de nămol fose septice pompat cu o pompă de
30mc/h şi stabilirea timpului de funcţionare pentru mixer de 1.5h este
neconcludent. Calculul transmis în clarificare este eronat.
2. Răspunsul publicat în SEAP în data de 04.10.2018, ora 12,18 (nr.
18/214/7099/Ara/Ara/ 04.10.2018) cu privire la valorile parametrilor la
evacuare din coloana 6 - Efluent decantor secundar este neconcludent,
întrucât balanţa maselor reprezintă schematic rezultatul calculelor
realizate pentru determinarea parametrilor de calitate aferenţi fiecărei
obiect sau trepte de epurare evidentiate în cadrul ofertei. Parametrii
rezultaţi din calcule trebuie să fie aceiaşi şi să se regasească în toate
documentele ofertei: garanţii, calcule de proces şi hidraulice, costuri de
operare, balanţa masică etc”.
Sub aspectul nemotivării suficiente sub aspect tehnic a acestei
adrese, Consiliul reține că într-adevăr, văzând conținutul solicitării de
clarificări și răspunsul ofertantei, motivarea pare una ambiguă,
contestatoarea mai mult intuind motivele de respingere decât să ia
cunoștință de ele din adresa respectivă. Astfel, nicăieri în adresa
respectivă nu se menționează că operatorul nu a respectat prevederea x a
caietului de sarcini, că nu respectă standardul y sau că soluția tehnică
ofertată se abate de la specificațiile tehnice ale producătorului, sau că
asemenea produs nu îndeplinește cerințele de performanță solicitate,
respectiv prin rotația podului doar de 3 ori, apa epurată nu este la
parametrii tehnici solicitați etc. Ca urmare a transmiterii punctului de
vedere, autoritatea a lămurit doar parțial care, anume, sunt motivele de
28
respingere a ofertei, lipsind partea de posibilitatea de a se apăra concret,
în legătură cu o serie de ,,lipsuri’’ ale ofertei.
O astfel de practică încalcă prevederile art. 228 din Legea nr.
99/2016 privind achizițiile sectoriale, prevederi care stabilesc
următoarele: ,,(1) Entitatea
fiecare
candidat/ofertant cu privire la deciziile luate în ceea ce priveşte rezultatul
selecţiei, rezultatul procedurii, respectiv atribuirea/încheierea contractului
de achiziţie sectorială/acordului-cadru sau admiterea într-un sistem
dinamic de achiziţii, inclusiv cu privire la motivele care stau la baza
oricărei decizii de a nu atribui un contract, de a nu încheia un acord-cadru,
de a nu implementa un sistem dinamic de achiziţii ori de a relua procedura
de atribuire, cât mai curând posibil, dar nu mai târziu de 3 zile de la
emiterea deciziilor respective.
(2) În cadrul comunicării privind rezultatul procedurii prevăzute
la alin. (1), entitatea contractantă are obligaţia de a cuprinde:
b) fiecărui ofertant respins, motivele concrete care au stat
la baza deciziei de respingere a ofertei sale’’.
Astfel, din adresa de comunicare nu rezultă care, anume, este
prevederea din documentația de atribuire sau din standardele aplicabile
încălcate de contestatoare, respectiv motivul pentru care nu este posibilă
funcționarea podului raclor doar o oră pe zi, arătând, doar, că potrivit
bunelor practici, el trebuie să funcționeze permanent, respectiv 24 ore din
24, consumul fiind cel din fișa tehnică pentru 24 ore. Este adevărat că, pe
de altă parte, nici contestatoarea nudovedește că stațiile la care face
referire în răspunsul la clarificări funcționează optim în condițiile în care
podul raclor face un număr mic de curse pe zi, dar autoritatea
contractantă, înainte de a lua decizia respingerii ofertantei respective,
trebuia să îi solicite acesteia clarificări exact pe acest aspect. Procedura
este una complexă, implicând aspecte tehnice deosebite, vizând atât
proiectarea, cât și execuția, deci autoritatea nu are la îndemână un proiect
standard cu care să compare ofertele, fiind posibil ca nivelul tehnic actual
să necesite rotația podului doar de 3 ori pe zi, așa cum declară în oferta sa
contestatoarea. Nu în ultimul rând, entitatea contractantă are posibilitatea
verificării celor declarate de ofertantă, respectiv să solicite dovezi
ofertantei în acest sens, sau să verifice ea însăși la operatorii de apă
declarați de contestatoare ca având în exploatare stații similare, respectiv
dacă și în aceste stații podurile racloare efectuează doar 3 curse/zi, dacă
apa care intră în stație are aceiași parametri și dacă instalația este
eficientă în condițiile date.
Entitatea mai relevă în punctul de vedere, nu în comunicarea
rezultatului etapei tehnice cum ar fi fost normal, și o anumită eroare de
transformare a vitezei podului din cm/secundă în m/minut, arătând că
timpul necesar unei curse este de 23 minute, și nu de 14, cum a declarat
contestatoarea în breviarul de calcul.
Consiliul reține că ofertanta câștigătoare a ofertat 60 minute,
respectiv 20 minute pe cursă, lipsind, astfel, față de caracteristicile din fișa
tehnică a produsului, 8 minute. În condițiile în care diferența este una
minimă, consumul în cele 8 minute pe zi nu port avea o influență în
structura costului total de operare, mai cu seamă că operatoarea a
29
declarat, de regulă, în oferta sa timpi mai mari decât cei care rezultă din
fișa tehnică, excepție fiind situația de față, unde, într-adevăr, există o
eroare de transformare. Cu toate că eroarea respectivă este evidentă,
autoritatea contractantă trebuia să solicite operatorului clarificări,
respectiv refacerea costului de operare cu consumul corect, luând în calcul
consumul podului raclor și pentru cele 8 minute, pentru a vedea în ce
măsură calculul depus este modificat substanțial, astfel încât să se
schimbe clasamentul ofertanților.
Nici în ceea ce privește numărul scăzut de ore de funcționare al
mixerului din staţia de recepţie nămol fose septice, al pompelor de
recirculare nămol şi al suflantelor situația nu este diferită, autoritatea
nefurnizând nici operatorului și nici Consiliului argumente din care să
rezulte că soluția tehnică adoptată este una improprie, respectiv
funcționarea respectivelor utilaje intermitent, și nu permanent, ar fi o
soluție eronată.
Contestatoarea invocă în favoarea sa că, la selectarea timpului de
operare pentru podul raclor şi pompele de nisip, a avut în vedere de
prevederile manualului ATV „Mechanische Abwasserreinigung" (traducere:
Tratarea mecanică a apelor uzate) capitolul 3.3.4. Hinweise fur Ausrustung
(traducere: Instrunctiuni pentru echipamente), sub-capitolul 3.3.4.1
Raumung des Sandfangguts (traducere: Curăţare deznisipator separator
de grăsimi), la pagina 112, unde se menţionează:
3.3.4 Hinweise fur Ausrustung und Betrieb
3.3.4.1 Răumung des Sandfangguts
Die Raumung. Forderung, Klassierung und Entwasscrung des
Sandfangguts erfolgt auch bei kleineren Anlagen durch maschinelle Sy
steme Diese konnen haufig auch iiber einstell- bare Zeitschaltsysteme in
Betrieb genommen werden. Bei maschineller Raumung ist zudem.
Traducere:
„Evacuarea, transportul, clasificarea şi deshidratarea nisipului este
realizată de echipamente mecanice pentru staţiile mici. Aceste
echipamente sunt operate deseori prin sisteme de comutare temporală
reglabile", concluzionând, astfel, că în conformitate cu acest manual,
operarea discontinuă este un mod de operare uzual pentru podul raclor şi
pentru echipamentele auxiliare (aferente evacuării, transportului,
clasificării şi deshidratării nisipului).
Entitatea contractantă arată că manualul respectiv a fost interpretat
eronat, operarea discontinuă având în vedere doar utilajele aferente
evacuării, transportului, clasificării şi deshidratării nisipului, nu și podul
raclor și pompele, dar fără a aduce în sprijinul său vreun standard sau alte
prevederi ale aceluiași manual.
Contestatoarea mai arată că operarea continuă a podului raclor şi a
pompelor de nisip conduce la un consum mai mare de energie cu o
eficienţă scăzută a tratamentului, în condițiile în care pompele de nisip vor
pompa mai multă apă decât nisip, nisipul neavând timp suficient să se
depună la baza deznisipatorului, iar grăsimile nu vor avea timp suficient
pentru a se colecta pe suprafaţa apei şi lamelele de grăsime vor elimina o
cantitate mică de grăsime.
30
Potrivit propunerii tehnice a contestatoarei, respectiv cap. 4.5.1
Descriere generală, ,,Apa uzată va curge printr-un deznisipator cuplat cu
separator de grăsimi. Vor fi construite două deznisipatoare și separatoare
de grăsimi, fiecare capabil să preia 50% din debitul apei intrate. Eficienţa
deznisipatorului este esențială pentru protecția echipamentelor mecanice
ale stației de epurare, în special pentru pompe. În caz contrar, materialele
abrazive din nisip pot distruge echipamentul în timp scurt. Pe baza
recomandărilor standardelor germane DWA acceptate la nivel
internațional, timpul de retenție în deznisipator în condiţii de debit maxim
este ales la:
T = 300 sec pentru debit maxim.
Conform diagramei de mai jos, se poate aștepta ca mai mult de 97%
din particulele de nisip cu diametrul mai mare de 0,2 mm să fie
îndepărtate.
Nisipul va fi îndepărtat pentru a reduce riscul de deteriorare a
echipamentului mecanic din obiectele tehnologice, iar grăsimile se vor
îndepărta pentru a evita condițiile nestetice cauzate de substanțele
organice volatile și de nămolurile plutitoare urât mirositoare. Nisipul
colectat va fi transportat în containere, în timp ce grăsimile reținute vor fi
colectate într-un colector de grăsimi.
Deznisipatoarele separatoare de grăsimi vor fi construite ca structuri
rectangulare din beton.
Un sistem cu difuzori cu bule medii va fi montat pe perete deasupra
rigolelor de colectare a nisipului. Suflantele vor fi amplasate în clădirea
grătarelor situată în imediata apropiere a deznisipatoarelor separatoare de
grăsimi.
Suflantele îşi vor ajusta viteza de insuflare a aerului prin intermediul
convertizoarelor de frecvență. În cadrul sistemului va fi prevăzută o
unitate de suflante aflată stand-by.
Nisipul va fi pompat din rigola colectoare a nisipului prin pompe
submersibile către un clasor de nisip. Un transportor cu șurub va asigura
transportul nisipului colectat din clasorul de nisip către un container, ce va
avea o capacitate echivalentă unei producții de nisip pentru o săptămână.
Clasorul de nisip, transportorul cu șurub și containerul de nisip vor fi
amplasate în aceeași clădire unde sunt instalate grătarele dese.
Podul racloar pentru grăsimi și pompele de nisip vor fi
controlate autonomat, cu temporizator local. Grăsimile colectate vor
fi trimise către un separator de grăsimi înainte de a fi eliminate’’.
Astfel, contestatoarea și-a gândit întreaga ofertă luând în calcul
temporizarea anumitor utilaje, pentru a fi eficiente energetic, fiind clar că,
în situația în care podul raclor și pompele vor funcționa permanent în
bazinul cu grăsimi va fi și apă, iar pompele de nisip vor pompa mai multă
apă.
Consiliul mai reține, de asemenea, ca fiind relevante prevederile
documentaţiei de atribuire, Secţiunea 5 - Specificaţii de Proces, punctul
3.3.3 Deznisipatoare - separatoare de grăsimi (pagina 15), unde se
mentionează: "Deplasarea podului şi funcţionarea pompelor de nisip
şi racloarelor de grăsimi vor fi complet automatizate. Operatorul
va avea posibilitatea de a face modificări în special asupra
31
temporizărilor diverse pentru adaptarea funcţionării automate la
condiţiile de calitate a apei uzate etc."
Deci, în condițiile în care prin documentația de atribuire entitatea a
permis operatorilor temporizarea tocmai cu privire la pompele de nisip și
racloarele de grăsimi nu poate vină în etapa de evaluare și să susțină că
funcționarea acestora trebuie să fie permanentă.
Consiliul mai reține ca fiind relevante și prevederile documentaţiei de
atribuire Secţiunea 5 - Specificaţii de Proces, punctul 2 CERINŢE
GENERALE DE PROIECTARE (pagina 7), se menţionează:
„Proiectarea lucrărilor aferente Staţiei de epurare se va face cu
respectarea prevederilor standardelor aplicabile europene, standardelor
elaborate de organisme tehnice recunoscute internaţional, manualelor de
referinţă etc.
[...]
Vor fi admise doar calcule de proiectare bazate pe un standard de
proiectare recunoscut pe plan internaţional. Aceste standarde pot include,
dar nu se limitează la: Standardul SR EN 12255 din 2003, DWA ATV-A131
sau WEF/ASCE, normativul de proiectare NP133 - 2013. Pot fi admise
sisteme de calcul proprii ale ofertanţilor, dacă sunt bazate pe algoritmi
recunoscuţi internaţional, sunt dezvoltate şi verificate pe baze
experimentale şi au fost utilizate cu succes în concepţia unor lucrări de
epurare executate şi puse în funcţiune, de dimensiuni comparabile sau
mai mari decât staţia de epurare Sinaia."
Prin urmare, în condițiile în care autoritatea reține anumite
neconformități ale ofertei contestatoarei, aceasta trebuie să își motiveze
susținerile pe prevederile unor standarde, și nu pe bunele practici, așa
cum susține în punctul de vedere, mai cu seamă că bunele practici sunt
impuse tot în baza unor standarde sau au fost transpuse în standarde.
Consiliul nu beneficiază, însă, de informații din care să rezulte că o
rotație a podului raclor la 8 ore și un timp de funcționare al pompelor de
3,39 ore ar fi insuficient, mai cu seamă că autoritatea contractantă nu
aduce dovezi în acest sens, prin urmare, nu regăsește în documentele
întocmite de autoritate motive concludente care să stabilească în mod
indubitabil neconformitatea ofertei.
Nu în ultimul rând, relevantă în soluționarea cauzei este și susținerea
contestatoarei potrivit căreia costul operaţional anual maxim garantat este
de 5.643.745,49 lei/an, fiind considerat diminuat artificial de către
entitatea contractantă, pe când costul de operare al unui alt operator, cost
considerat valabil de entitate, este de în cuantum de 2.889.501,90 lei. Ca
și în cazul prețului aparent neobișnuit de scăzut, și în situația costului de
operare nu se poate considera că un cost mai mic a fost corect stabilit, în
timp ce altul mai mare a fost diminuat artificial. Entitatea contracantă
trebuie să respecte principiul proporționalității și egalității, acesta
neînsemnând că toți operatorii primesc un număr egal de clarificări, așa
cum susține entitatea în punctul său de vedere, ci că toți operatorii sunt
evaluați prin luarea în considerare a acelorași reguli. Solicitările de
clarificări au drept scop menținerea în procedură a unui număr mai mare
de operatori, astfel încât aceștia să nu fie excluși pentru vicii minore sau
erori materiale scuzabile.
32
În sensul resolicitării de clarificări s-a pronunțat și Curtea de Apel
București în cadrul Deciziei Civile nr. 5040/02.10.2018, după cum
urmează:
«Nu în ultimul rând, prin răspunsul la clarificări, reclamanta menționează că
atașează certificatul de conformitate în vigoare pentru mixtura stocabilă (Campomac)
emis anterior depunerii ofertelor.
În raport de cele reținute, Curtea apreciază că decizia autorității contractante
este disproporționată.
Deși este real că autoritatea contractantă a exercitat dreptul de a solicita
clarificări, în condițiile în care nu a obținut de la ofertantă documentele, clarificările,
explicațiile necesare stabilirii admisibilității/ inadmisibilității ofertei, în mod evident,
achizitoarea trebuia să le solicite, adresând o nouă solicitare de clarificare, cu atat mai
mult cu cât în răspuns se menționa în mod neechivoc că documentul a fost atașat.
În condițiile art. 209 din Legea nr. 98/2016, „(1) în cazul în care informațiile sau
documentele prezentate de către operatorii economici sunt incomplete sau eronate sau
în cazul în care lipsesc anumite documente, autoritatea contractantă are dreptul de a
solicita într-un anumit termen ofertanților/candidaților clarificări după caz, completări
ale documentelor prezentate de aceștia în cadrul ofertelor sau solicitărilor de
participare, cu respectarea principiilor tratamentului egal și transparenței”.
Curtea constată că în această situație, legislația aplicabilă prevede dreptul
autorității contractante de a solicita ofertantului clarificări, însă trebuie observat că
acest drept nu trebuie exercitat în mod abuziv sau discreționar, cu exces de putere,
respectiv numai în cazurile în care comisia dorește și cu privire la clarificări/completări
pe care aceasta dorește să le solicite, ci trebuie exercitat în limitele și potrivit scopului
pentru care a fost instituit, respectiv pentru a se asigura că se dețin toate datele
necesare pentru evaluarea adecvată și corectă a ofertelor depuse. De asemenea,
trebuie observat că în spatele dreptului afirmat expres al autorității contractante de a
solicita clarificări stă obligația de a obține toate informațiile necesare evaluării ofertelor
care ar conține neclarități sau exprimări ambigue, astfel încât să se asigure că este pe
deplin edificată cu privire la îndeplinirea/ neîndeplinirea de către acestea (oferte) a
cerințelor de calificare și/sau specificațiilor tehnice (...).
Așadar, dreptul astfel reglementat este în realitate o obligație, în sensul
necesității de lămurire asupra tuturor chestiunilor în divergență, pentru că scopul
reglementării este acela al ocrotirii interesului public, presupus a aparține autorității
contractante.
Autoritatea contractantă nu beneficiază de o putere discreționară în a respinge o
ofertă pentru omisiuni minore sau adaosuri nesemnificative, acesta fiind și
raționamentul pentru care legiuitorul a instituit norma de la art.135 din HG 395/2016.
(...)
Respingerea ofertei de către autoritatea contractantă, în cazul concret,
nesocotește nu numai dispozițiile legale menționate, ci și principiul utilizării eficiente a
fondurilor publice și al asumării răspunderii, deoarece ar restrânge numărul de
competitori, putând favoriza câștigarea procedurii de către alt ofertant la un preț mai
mare, contrar principiului enunțat.(...)
Prin declararea ofertei ca inacceptabilă, autoritatea contractantă a dat dovadă de
un formalism excesiv, încălcând principiul proporționalității și scopul legii, clar exprimat,
care urmărește achizitionarea de bunuri, servicii și lucrări în condiții de eficiență
economică și socială, reprezentând o atitudine abuzivă a autoritatii contractante, pentru
anumite aspecte minore, raportat la complexitatea de ansamblu a ofertei și la
multitudinea de date pretinse de aceasta. (...)
În consecință, Curtea apreciază că și acest motiv, de excludere a ofertei, este
nelegal.»
Mutatis mutandis, cele menționate de instanță se aplică și în cazul de
față.
Documentația de atribuire este în favoarea operatorilor, fiind clar că
aceștia aveau dreptul a temporiza funcționarea utilajelor, motiv pentru
33
care Consiliul consideră că punctul 1 din comunicarea rezultatului evaluării
tehnice apare ca fiind lipsit de fundament, fiind întemeiată contestația sub
acest aspect.
Consiliul reține că și în ceea ce privește cel de-al doilea motiv de
respingere a ofertei din adresa de comunicare a rezultatului procedurii
situația este identică primului, autoritatea arătând că ,,Răspunsul publicat
în SEAP în data de 04.10.2018, ora 12,18 (nr. 18/214/7099/Ara/Ara/
04.10.2018) cu privire la valorile parametrilor la evacuare din coloana 6 -
Efluent decantor secundar este neconcludent, întrucât balanţa maselor
reprezintă schematic rezultatul calculelor realizate pentru determinarea
parametrilor de calitate aferenţi fiecărei obiect sau trepte de epurare
evidentiate în cadrul ofertei. Parametrii rezultaţi din calcule trebuie să fie
aceiaşi şi să se regasească în toate documentele ofertei: garanţii, calcule
de proces şi hidraulice, costuri de operare, balanţa masică etc’’, dar fără a
arăta care sunt acei parametri diferiți în documentele ofertei. Nu în ultimul
rând, autoritatea contractantă trebuie să aibă în vedere și posibilitatea
strecurării unei erori materiale, respectiv într-un document să fie trecut un
parametru, iar în altul, din eroare, să fie trecut altul.
Contestatoarea arată în contestația depusă că nu există o prevedere
care să oblige la identitate între documentele respective. Consiliul reține
că, și sub acest aspect, susținerile entității din punctul de vedere nu sunt
întemeiate, aceasta neaducând argumente bazate pe documentație sau
standarde în materie din care să rezulte că parametrii garantați la ieșirea
din stație ar fi unii improprii. De altfel, modul în care se apără entitatea
este unul îndoielnic, fiind posibil ca din calculele de proces, pe baza
caracteristicilor superioare ale utilajelor, să rezulte parametri superiori,
dar nu este obligatoriu ca parametrii garantați de ofertant să fie la acest
nivel superior. Din moment ce parametrii garantați sunt în conformitate cu
cerințele documentației de atribuire, iar din calcule rezultă că sunt posibili,
nu există niciun motiv a respinge ca neconformă o astfel de ofertă. O
problemă ar fi în situația în care din calcule, rezultă parametri inferiori, iar
ofertanta, fără nicio bază, garantează parametri superiori, fiind cert că o
asemenea situație ar reprezenta o neconformitate. Cum entitatea
contractantă nu invocă un asemenea motiv, Consiliul reține că adresa de
comunicare a rezultatului evaluării tehnice este una lapidară, emisă cu
nerespectarea dispozițiilor art. 228 din Legea nr. 99/2016 citat mai sus,
dar și a dispozițiilor art. 143 alin. (3) din normele metodologice aprobate
prin HG nr. 394/2016, care stabilește că ,,În condiţiile art. 228 alin.
(5) din Lege, oferta este considerată neconformă în următoarele situaţii:
a) nu satisface în mod corespunzător cerinţele caietului de sarcini;
b) conţine propuneri de modificare a clauzelor contractuale pe care
le-a stabilit entitatea contractantă în cadrul documentaţiei de atribuire,
care sunt în mod evident dezavantajoase pentru aceasta din urmă, iar
ofertantul, deşi a fost informat cu privire la respectiva situaţie, nu acceptă
renunţarea la clauzele respective;
c) conţine în cadrul propunerii financiare preţuri care nu sunt
rezultatul liberei concurenţe şi care nu pot fi justificate;
d) propunerea financiară nu este corelată cu elementele propunerii
tehnice ceea ce ar putea conduce la executarea defectuoasă a contractului
34
sau constituie o abatere de la legislaţia incidentă, alta decât cea în
domeniul achiziţiilor sectoriale;
e) în cadrul unei proceduri de atribuire pentru care s-a prevăzut
defalcarea pe loturi, oferta este prezentată fără a se realiza distincţia pe
loturile ofertate, din acest motiv devenind imposibilă aplicarea criteriului
de atribuire pentru fiecare lot în parte.
f) oferta este depusă cu nerespectarea prevederilor art. 73 alin.
(1) lit. d) şi e) din Lege, raportat la data-limită stabilită pentru depunerea
cererilor de participare/ofertelor şi/sau oricând pe parcursul evaluării
acestora;
g) în urma verificărilor prevăzute la art. 222 din Lege se constată
că propunerea financiară are un preţ sau conţine costuri neobişnuit de
scăzute în raport cu lucrările, produsele sau serviciile, astfel încât nu se
poate asigura îndeplinirea contractului la parametrii cantitativi şi calitativi
solicitaţi prin caietul de sarcini.’’
Cum motivele de respingere ale ofertei contestatoarei nu se
încadrează în niciunul din cele menționate în actul normativ, în condițiile în
care entitatea nu invocă încălcarea anumitor prevederi ale documentației
de atribuire, Consiliul reține că nici cel de-al doilea motiv de respingere a
ofertei nu este unul motivat.
Simpla referire la neconcludența unui răspuns, fără o motivare
concretă, nu dovedește că o ofertă este neconformă, fără indicarea
întocmai a neconformităților, entitatea având obligația, conform art. 228
din Legea nr. 99/2016, să indice motivele concrete pentru care oferta este
respinsă. De altfel, în conținutul contestației este prezentată o practică
vastă atât a instanțelor din România, cât și europeană, relevantă în cauză,
pe care Consiliul nu o va relua în motivare, fiind suficientă trimiterea la
contestație.
În consecinţă, luând în considerare cele mai sus menţionate, în
temeiul art. 26 alin. (2) și (5) din Legea nr. 101/2016, Consiliul va admite,
contestaţia formulată de SC ... SRL, în contradictoriu cu SC ... SA și va
dispune anularea procesului-verbal de evaluare a propunerilor tehnice și a
tuturor actelor subsecvente, precum și reevaluarea ofertei contestatoarei,
în conformitate cu cele dispuse în motivare.
Pentru aceste motive,
în baza legii şi a mijloacelor de probă aflate la dosar,
CONSILIUL DECIDE:
În temeiul art. 26 alin. (2) și (5) din Legea nr. 101/2016, admite,
contestaţia formulată de SC ... SRL, în contradictoriu cu SC ... SA și
dispune anularea procesului-verbal de evaluare a propunerilor tehnice și a
tuturor actelor subsecvente, precum și reevaluarea ofertei contestatoarei,
în conformitate cu cele dispuse în motivare, într-un termen de maximum
20 zile lucrătoare de la comunicarea prezentei.
Prezenta decizie este obligatorie pentru părţile cauzei, în
conformitate cu dispoziţiile art. 28 alin. (1) din Legea nr. 101/2016.
35
Împotriva prezentei decizii se poate formula plângere în termen de
10 zile lucrătoare de la comunicare.
.....
Redactată în 4 (patru) exemplare, conţine 35 (treizeci și cinci) pagini.
36